Loboš červenočerný: Zpěvák v purpurovém hávu

Loboš červenočerný je překrásný zpěvný pták, který žije v jihovýchodní Asii. Mohli byste jej zahlédnout v Bruneji, Indonésii, Kambodži, Laosu, Malajsii, Barmě, Singapuru, Thajsku a ve Vietnamu

21.03.2022 - Marek Telička



Loboš červenočerný (Cymbirhynchus macrorhynchos) patří do čeledi lobošovitých (Eurylaimidae), která je součástí řádu pěvců (Passeriformes). Lobošovití jsou původními ptáky jihovýchodní Asie, ačkoli dva rody obývají subsaharskou Afriku. Všichni příslušníci této čeledi jsou malí pěvci, jimž za potravu slouží hmyz, pavouci, ještěrky a stromové žáby. Některé druhy konzumují i malé ryby a pestrou škálu bezobratlých, především měkkýšů a krabů.

Loboš červenočerný je jedním z nejvýraznějších zástupců čeledi a svou pestrostí může připomínat vlhy pestré (Merops apiaster). Zobák tohoto druhu je nejen mimořádně velký ale rovněž nezvykle probarvený s tyrkysovou horní a zlatavou spodní částí. Žije v tropických a subtropických deštných pralesech a mangrovových porostech. Hnízda si staví během období sucha v mrtvých kmenech poblíž tekoucí vody. Jde o velmi teritoriální druh, který žije v párech nebo malých rodinných skupinkách. Během období hnízdění samci pomáhají se zahříváním zárodků, a když se vylíhnou mláďata, starají se o ně rovněž oba rodiče.

TIP: Prastaré kořeny ptačího rodu: Jak ptáci přišli o zuby?

Zbarvení lobošů červenočerných z nich dělá nezaměnitelný druh. Vedle výrazného zobáku není možné přehlédnout leskle černou hlavu a záda, purpurové břicho a „bradu“ nebo černá křídla s bílým pruhem. Upoutají i zelené duhovky a namodralé nohy. Samci i samice jsou zbarveni naprosto stejně.


Další články v sekci