Loboš červenočerný: Zpěvák v purpurovém hávu

21.03.2022 - Marek Telička

Loboš červenočerný je překrásný zpěvný pták, který žije v jihovýchodní Asii. Mohli byste jej zahlédnout v Bruneji, Indonésii, Kambodži, Laosu, Malajsii, Barmě, Singapuru, Thajsku a ve Vietnamu


Reklama

Loboš červenočerný (Cymbirhynchus macrorhynchos) patří do čeledi lobošovitých (Eurylaimidae), která je součástí řádu pěvců (Passeriformes). Lobošovití jsou původními ptáky jihovýchodní Asie, ačkoli dva rody obývají subsaharskou Afriku. Všichni příslušníci této čeledi jsou malí pěvci, jimž za potravu slouží hmyz, pavouci, ještěrky a stromové žáby. Některé druhy konzumují i malé ryby a pestrou škálu bezobratlých, především měkkýšů a krabů.

Loboš červenočerný je jedním z nejvýraznějších zástupců čeledi a svou pestrostí může připomínat vlhy pestré (Merops apiaster). Zobák tohoto druhu je nejen mimořádně velký ale rovněž nezvykle probarvený s tyrkysovou horní a zlatavou spodní částí. Žije v tropických a subtropických deštných pralesech a mangrovových porostech. Hnízda si staví během období sucha v mrtvých kmenech poblíž tekoucí vody. Jde o velmi teritoriální druh, který žije v párech nebo malých rodinných skupinkách. Během období hnízdění samci pomáhají se zahříváním zárodků, a když se vylíhnou mláďata, starají se o ně rovněž oba rodiče.

TIP: Prastaré kořeny ptačího rodu: Jak ptáci přišli o zuby?

Zbarvení lobošů červenočerných z nich dělá nezaměnitelný druh. Vedle výrazného zobáku není možné přehlédnout leskle černou hlavu a záda, purpurové břicho a „bradu“ nebo černá křídla s bílým pruhem. Upoutají i zelené duhovky a namodralé nohy. Samci i samice jsou zbarveni naprosto stejně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907