LUKE arm: Na trh vstupuje bionická ruka nové generace od zbrojařů DARPA

12.07.2016 - Stanislav Mihulka

Američtí vojenští vývojáři DARPA popohánějí vpřed vývoj důmyslných náhradních končetin


Reklama

Američtí vojenští vývojáři DARPA jsou skutečně všestranní. Vedle bojových robotů, chytrých vakcín nebo autonomních automobilů pracují i na nové generaci náhradních končetin v programu Revoluční protézy.

Společně s výrobcem medicínských zařízení Mobius Bionics teď DARPA posílá na trh bionickou ruku nové generace LUKE arm. Nová protéza využívá elektrody elektromyogramu (EMG), které jsou schopné přečíst elektrické signály ze svalů pacienta.

TIP: Jako živá. Mechanická ruka s neurálním rozhraním umožňuje cítit dotyk

Protéza LUKE arm je vybavena celou řadou komplexních pohybů. Pacient s touto protézou udrží skleničku vody, aniž by ji rozlil, a může s ní nosit těžké náklady nebo třeba vajíčka. Nová protéza již prošla testy na pacientech a získala povolení amerických úřadů k prodeji.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Mobius Bionics

  • Zdroj fotografií: Mobius Bionics

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907