LUKE arm: Na trh vstupuje bionická ruka nové generace od zbrojařů DARPA

12.07.2016 - Stanislav Mihulka

Američtí vojenští vývojáři DARPA popohánějí vpřed vývoj důmyslných náhradních končetin


Reklama

Američtí vojenští vývojáři DARPA jsou skutečně všestranní. Vedle bojových robotů, chytrých vakcín nebo autonomních automobilů pracují i na nové generaci náhradních končetin v programu Revoluční protézy.

Společně s výrobcem medicínských zařízení Mobius Bionics teď DARPA posílá na trh bionickou ruku nové generace LUKE arm. Nová protéza využívá elektrody elektromyogramu (EMG), které jsou schopné přečíst elektrické signály ze svalů pacienta.

TIP: Jako živá. Mechanická ruka s neurálním rozhraním umožňuje cítit dotyk

Protéza LUKE arm je vybavena celou řadou komplexních pohybů. Pacient s touto protézou udrží skleničku vody, aniž by ji rozlil, a může s ní nosit těžké náklady nebo třeba vajíčka. Nová protéza již prošla testy na pacientech a získala povolení amerických úřadů k prodeji.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Mobius Bionics

  • Zdroj fotografií: Mobius BionicsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907