Lunární orbiter LRO pozoroval molekuly vody hopsající po povrchu Měsíce

13.03.2019 - Stanislav Mihulka

Měsíc je do značné míry pustý a také suchý. Není ale až tak suchý, jak jsme si donedávna mysleli.


Reklama

V měsíčních kráterech, do nichž nikdy nesvítí Slunce, se nachází vodní led. A nedávno se také ukázalo, že molekuly vody jsou v hornině na povrchu Měsíce, v takzvaném regolitu.

Americký orbiter Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), který obíhá kolem naší oběžnice a studuje její povrch, zkoumá i vodu v regolitu, pomocí zařízení Lyman Alpha Mapping Project (LAMP). Amanda Hendrix z amerického institutu Planetary Science Institute se svými kolegy nedávno zjistila, že molekuly vody „hopsají“ po povrchu Měsíce.

Pro vědce to bylo překvapení. Zdá se, že když se půda na Luně během dne ohřeje, tak je tam kolem měsíčního poledne natolik teplo, že se molekuly vody uvolní z regolitu a pohybují se směrem k chladnějším místům na povrchu. Z výzkumu vyplývá, že se na tvorbě molekul vody na povrchu Měsíce zřejmě podílí sluneční vítr.

TIP: Nové zprávy o vodě na Měsíci přinášejí důvody k optimismu

Závěry tohoto výzkumu budou užitečné pro budoucí astronauty a kolonisty, kteří na Měsíc snad v budoucnu vyrazí. Pokud se lidem podaří získávat na Měsíci místní vodu, ušetřilo by to hodně peněz a námahy. Z vody je možné vyrábět palivo anebo ji lze použít jako štít proti kosmickému záření či jako tepelný štít.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL - Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907