Lunární orbiter LRO pozoroval molekuly vody hopsající po povrchu Měsíce

13.03.2019 - Stanislav Mihulka

Měsíc je do značné míry pustý a také suchý. Není ale až tak suchý, jak jsme si donedávna mysleli.


Reklama

V měsíčních kráterech, do nichž nikdy nesvítí Slunce, se nachází vodní led. A nedávno se také ukázalo, že molekuly vody jsou v hornině na povrchu Měsíce, v takzvaném regolitu.

Americký orbiter Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), který obíhá kolem naší oběžnice a studuje její povrch, zkoumá i vodu v regolitu, pomocí zařízení Lyman Alpha Mapping Project (LAMP). Amanda Hendrix z amerického institutu Planetary Science Institute se svými kolegy nedávno zjistila, že molekuly vody „hopsají“ po povrchu Měsíce.

Pro vědce to bylo překvapení. Zdá se, že když se půda na Luně během dne ohřeje, tak je tam kolem měsíčního poledne natolik teplo, že se molekuly vody uvolní z regolitu a pohybují se směrem k chladnějším místům na povrchu. Z výzkumu vyplývá, že se na tvorbě molekul vody na povrchu Měsíce zřejmě podílí sluneční vítr.

TIP: Nové zprávy o vodě na Měsíci přinášejí důvody k optimismu

Závěry tohoto výzkumu budou užitečné pro budoucí astronauty a kolonisty, kteří na Měsíc snad v budoucnu vyrazí. Pokud se lidem podaří získávat na Měsíci místní vodu, ušetřilo by to hodně peněz a námahy. Z vody je možné vyrábět palivo anebo ji lze použít jako štít proti kosmickému záření či jako tepelný štít.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL - Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907