Lze nahradit maso ve stravě a jak je to s vegetariánstvím dětí?

26.11.2016 - Ptala se Kateřina Vašků

Způsobuje vegetariánství nemoci, nebo naopak léčí? A je vhodné podávat veganské diety dětem? Na spoustu dalších zajímavých otázek odpovídá odbornice na výživu Julie Bienertová

Biftek, nebo brokolice? -<p>Podle nejrozšířenější teorie jsme fakultativními všežravci – maso konzumovat můžeme, ale nemusíme.</p>
Biftek, nebo brokolice? -

Podle nejrozšířenější teorie jsme fakultativními všežravci – maso konzumovat můžeme, ale nemusíme.


Reklama

Jakým způsobem lze maso ve stravě nahradit? 

Chybějící bílkoviny z masa lze v jídelníčku nahradit celou řadou produktů rostlinného původu. Pravdou ale zůstává, že spousta lidí si vegetariánství spojuje s prostou absencí masa – jednoho dne se prostě rozhodnou, že jej přestanou konzumovat, a tím je pro ně situace vyřešená.


Předchozí část: Biftek vs. brokolice (1): O vegetariánství bez předsudků s odbornicí na výživu (vyšlo 24. listopadu)


Pro správné stravování ovšem potřebujeme jistotu, že složky obsažené v mase budou adekvátně nahrazeny. Když k tomu nedojde, mohou být vegetariáni i vegani ohroženi tím, že jim chybí celá řada vitamínů. Jde například o vitamín B12, nezbytný pro správnou krvetvorbu i fungování nervového systému. Typicky se deficit vitamínu B12 objevuje u dětí, které rodiče drží na vegetariánské stravě. Až 50 % z nich je ohroženo nedostatkem zmíněné látky, což může způsobovat nejrůznější zdravotní komplikace. Někdy se také říká, že děti vegetariánů jsou bledší než ostatní – což může být dáno právě poruchou krvetvorby, časté u nedostatku vitamínu B12. 

Je možné tyto nedostatky nahradit potravinovými doplňky? 

Vůči doplňkům jsem velmi skeptická. Tělo má své požadavky a ty se člověk od člověka liší. Jsme velmi dobře uzpůsobeni na to, aby si naše tělo vybíralo ze stravy přesně to, co potřebuje. U žádného doplňku ale nevíme, jaká je pro nás ta přesná „dávka“. Dáváme tak tělu určité normované průměrné množství, o kterém si myslíme, že je vyhovující pro celou populaci. Ale pro toho konkrétního člověka to může být buď málo, nebo naopak moc. Druhá věc je, že v potravě jsou jednotlivé složky velmi často zastoupeny v různých kombinacích a vzájemně se podporují v nějakém účinku, nebo jdou naopak proti sobě. 

Může se tedy stát, že pokud budeme přijímat doplněk obsahující pouze některou složku a ty ostatní tam budou chybět, výsledek se zcela mine s naším očekáváním. Navíc vliv stravy na tvorbu bílkovin v těle je natolik komplexní, že ho dosud neumíme úplně pochopit a namodelovat: neznáme všechny složky stravy, neznáme všechny vzájemné kombinace a ani jejich účinky. Je tedy velmi ošidné se domnívat, že když přijmeme jeden potravinový doplněk, navíc v normovaném množství, tak se situace vyřeší. 

Mluvili jsme o vegetariánských dietách u dětí – jak se k nim stavíte? 

Nejsem pro ordinování vegetariánských či veganských režimů dětem. V prvé řadě děti nám nedaly informovaný souhlas k tomu, abychom za ně rozhodli, že se z fakultativního všežravce stanou býložravcem. Ačkoli dospělému zdravému člověku nemusí vegetariánství ublížit, pro dítě to může přinést řadu problémů. Úskalí spočívá především v tom, jak nedostatek masa kompenzovat: Je jasné, že pokud nějakou potravinu vyloučím, musím látky, které v ní byly obsaženy a tělo je potřebuje, nahradit jinak. U dospělých je samozřejmě možné upravit stávající jídelníček tak, že do něho zařadíme třeba luštěniny, tofu a mnohé další přirozené a zpracovávané zdroje bílkovin.

U dětí ale mnohdy nejsme schopni zajistit, že tělo přijme náhradní potraviny v dostatečném množství a dostatečně často. Všichni víme, že děti jsou vybíravé, že některé potraviny nejedí a prostě umí být ve stravování velmi vrtošivé. Je naivní si myslet, že když dítěti budeme opakovaně předkládat třeba obří porce čočky, potřebné k náhradě masa, vždy je beze zbytku sní. Otevírá se tak podstatný problém, kterým je dodržet vypočtenou „tabulkovou“ náhražku masa, a to, že bude přijata. 

A co veganství a děti? 

Matky veganky mají tendence velmi dlouho kojit a později dodávat dětem pouze rostlinné zdroje bílkovin. Pro dítě to není dobré. Zhruba od jednoho roku by se dětem měly podávat také další složky potravy, včetně těch, které pocházejí z živočišných zdrojů – to je mimo jiné obsaženo i v doporučení Světové zdravotnické organizace WHO. Pokud dítě držíme na veganské dietě, reálně ho poškozujeme. Například v Itálii už v nedávné době předložili návrh zákona, podle kterého je podávání veganské diety dětem trestné a rodiče mohou jít za takové rozhodnutí do vězení. Stalo se tak poté, co italské nemocnice v průběhu minulých měsíců musely hospitalizovat několik dětí na veganské dietě, které trpěly podvýživou.

Julie Bienertová

Julie Bienertová je docentkou v ústavu patologické fyziologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kde dále působí na Ústavu pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) na Přírodovědecké fakultě. V rámci svého výzkumu se zabývá problematikou tukové tkáně a chorob, které mohou s narušeným metabolismem tukové tkáně souviset, zejména obezitou. Zabývá se i výzkumem stresu a jeho měřením. Je hrdou maminkou devítileté Zitušky a jedenácti měsíčního Jindříška. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přes porážku u Bzury dokázala část polské armády ustoupit za Vislu a směřovala na jihovýchod země. Do průběhu bojů ale osudově zasáhla sovětská invaze do Polska ze 17. září 1939.

Zajímavosti

Oblíbené i obávané buráky

Věda

Rentgenový záblesk supermasivní černé díry galaxie GSN 069

Vesmír

 Torpédovka 79T táhne vrak vzducholodě do přístavu v zálivu Veruda

 

Válka

Téměř neviditelný podzemní požár rašeliny ve Středním Kalimantanu, Borneo

Věda

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907