S obezitou zápasí velké množství amerických teenagerů. A jak se ukazuje, nadváha může mít již v mladém věku závažné zdravotní důsledky. Američtí odborníci nedávno díky magnetické rezonanci zjistili, že obézní teenageři mají znatelně poškozenou bílou hmotu mozku.
Do svého výzkumu badatelé zahrnuli celkem 120 teenagerů, z nichž polovina byla obézních. Jejich mozky prostudovali pomocí speciálního zobrazování na magnetické rezonanci, které je zaměřené na určení stavu bílé hmoty mozku, která se nachází pod šedou hmotou mozku, tedy pod mozkovou kůrou.
TIP: Překvapivý objev: Lidé s nadváhou mají tuk i v plicích
Magnetická rezonance prozradila, že obézní teenageři mají v mozku změny především v oblastech, které jsou zodpovědné za emoce, myšlení, a také za regulaci chutě k jídlu. Badatelé zároveň zjistili, že poškození mozku kvůli obezitě nejspíše souvisí se záněty. Zatím ale není jasné, zda objevená poškození mozku předcházejí rozvoji obezity, nebo zda naopak obezita vede k takovým poškozením mozku.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)