Překvapivý objev: Lidé s nadváhou mají tuk i v plicích

Nadměrná tělesná hmotnost ohrožuje i plíce a zvyšuje jejich zranitelnost vůči zánětům i dalším onemocněním

21.10.2019 - Stanislav MihulkaNení žádným tajemstvím, že lidé s nadváhou mívají obtíže s dýcháním. Odborníci si ale doposud mysleli, že je to důsledek vnějšího tlaku tělního tuku na plíce. Teď se ale ukazuje, že příčina může být úplně jiná a poměrně překvapující. Australští vědci totiž zjistili, že se obézním lidem nebo i lidem s nadváhou může tuk ukládat přímo v plicích. Mohl by s tím souviset i známý vztah mezi obezitou a astmatem.

Badatelé k tomuto závěru, který mění dosavadní představy o nadváze a obezitě, dospěli díky pitvám 52 lidí. 16 z nich zemřelo na astma, 21 mělo astma, ale příčina jejich smrti byla jiná a 15 zemřelých nikdy nemělo příznaky astmatu. Výsledky pitev jasně odhalily těsnou závislost obsahu tuku v plicích na indexu tělesného hmotnosti BMI. Čím větší nadváhou lidé trpěli, tím více měli v plicních tkáních tuku. 

TIP: Obezita zabíjí: S nadváhou souvisí 40 procent případů rakoviny v USA

Nejde přitom jen o pouhou přítomnost většího množství tuku. Australský tým zjistil, že zvýšený obsah tuku mění normální strukturu dýchacích cest. Co je ještě horší, tento tuk přispívá ke vzniku zánětů v plicích, které mohou vést k velmi vážným zdravotním problémům. Nový objev přináší další pádný argument pro to, aby se lidé snažili udržet svoji tělesnou váhu v rozumných mezích.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci