Překvapivý objev: Lidé s nadváhou mají tuk i v plicích

21.10.2019 - Stanislav Mihulka

Nadměrná tělesná hmotnost ohrožuje i plíce a zvyšuje jejich zranitelnost vůči zánětům i dalším onemocněním

<p>Nadváha se může projevit i v plicích</p>

Nadváha se může projevit i v plicích


Reklama

Není žádným tajemstvím, že lidé s nadváhou mívají obtíže s dýcháním. Odborníci si ale doposud mysleli, že je to důsledek vnějšího tlaku tělního tuku na plíce. Teď se ale ukazuje, že příčina může být úplně jiná a poměrně překvapující. Australští vědci totiž zjistili, že se obézním lidem nebo i lidem s nadváhou může tuk ukládat přímo v plicích. Mohl by s tím souviset i známý vztah mezi obezitou a astmatem.

Badatelé k tomuto závěru, který mění dosavadní představy o nadváze a obezitě, dospěli díky pitvám 52 lidí. 16 z nich zemřelo na astma, 21 mělo astma, ale příčina jejich smrti byla jiná a 15 zemřelých nikdy nemělo příznaky astmatu. Výsledky pitev jasně odhalily těsnou závislost obsahu tuku v plicích na indexu tělesného hmotnosti BMI. Čím větší nadváhou lidé trpěli, tím více měli v plicních tkáních tuku. 

TIP: Obezita zabíjí: S nadváhou souvisí 40 procent případů rakoviny v USA

Nejde přitom jen o pouhou přítomnost většího množství tuku. Australský tým zjistil, že zvýšený obsah tuku mění normální strukturu dýchacích cest. Co je ještě horší, tento tuk přispívá ke vzniku zánětů v plicích, které mohou vést k velmi vážným zdravotním problémům. Nový objev přináší další pádný argument pro to, aby se lidé snažili udržet svoji tělesnou váhu v rozumných mezích.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Scimex

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907