Obezita zabíjí: S nadváhou souvisí 40 procent případů rakoviny v USA

15.10.2017 - Stanislav Mihulka

Jídlo bývá požitkem, ale nesmí se to přehnat. Lidé s nadváhou prokazatelně hazardují se svým zdravím

Obezita - Nadváha je těsně spojená s řadou nebezpečných nádorů
Obezita - Nadváha je těsně spojená s řadou nebezpečných nádorů

Reklama

V dnešní době nejsou lidé s nadváhou ničím výjimečným. Podle nového výzkumu ale hazardují se svým zdravím ještě více, než jsme si mysleli.

Američtí vědci přišli na to, že nadváha či přímo obezita zvyšuje riziko nejméně u 13 typů závažných nádorů. Týká se to rakoviny mozku, jícnu, štítné žlázy, žlučníku, žaludku, slinivky, ledvin, dělohy nebo rakoviny tlustého střeva. Celkem 40 procent případů rakoviny, které jsou diagnostikovány v USA, má těsnou spojitost s nadváhou.

TIP: Čeho se dočkají stresovaní rodiče? Obézních dětí!

Až doposud jsme věděli tom, že nadváha škodí srdci a oběhové soustavě nebo že úzce souvisí s rozvojem cukrovky. Těsná spojitost s mnoha případy rakoviny je ale skutečně alarmující. Důvodem je zřejmě vztah obezity k zánětům probíhajícím v těle, a rovněž zvýšení hladiny některých hormonů. Jak záněty, tak i hormony přitom mohou výrazně zesílit riziko výskytu nádorů.

 

 

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Revue
Reklama

Před 29 miliony let dopadl v Libyjské poušti meteorit, který vytvořil spoustu pěkného žlutého skla. Dávní zlatníci je později použili k výrobě šperků pro slavného Tutanchamona.

Vesmír

Marsovské selfie 

Rover Curiosity (anglicky „zvídavost“) přistál na Marsu 6. srpna 2012, s cílem zkoumat tamní klima i geologii a pátrat po stopách vody či živých organismů. Mise měla trvat dva roky, následně však byla prodloužena na neurčito a Curiosity pracuje dodnes. Snímek z 5. srpna 2015 jej zachycuje na úbočí hory Mount Sharp, těsně před navrtáním kamene pojmenovaného Buckskin.

Vesmír

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907