Obezita zabíjí: S nadváhou souvisí 40 procent případů rakoviny v USA

15.10.2017 - Stanislav Mihulka

Jídlo bývá požitkem, ale nesmí se to přehnat. Lidé s nadváhou prokazatelně hazardují se svým zdravím

Obezita - Nadváha je těsně spojená s řadou nebezpečných nádorů
Obezita - Nadváha je těsně spojená s řadou nebezpečných nádorů

Reklama

V dnešní době nejsou lidé s nadváhou ničím výjimečným. Podle nového výzkumu ale hazardují se svým zdravím ještě více, než jsme si mysleli.

Američtí vědci přišli na to, že nadváha či přímo obezita zvyšuje riziko nejméně u 13 typů závažných nádorů. Týká se to rakoviny mozku, jícnu, štítné žlázy, žlučníku, žaludku, slinivky, ledvin, dělohy nebo rakoviny tlustého střeva. Celkem 40 procent případů rakoviny, které jsou diagnostikovány v USA, má těsnou spojitost s nadváhou.

TIP: Čeho se dočkají stresovaní rodiče? Obézních dětí!

Až doposud jsme věděli tom, že nadváha škodí srdci a oběhové soustavě nebo že úzce souvisí s rozvojem cukrovky. Těsná spojitost s mnoha případy rakoviny je ale skutečně alarmující. Důvodem je zřejmě vztah obezity k zánětům probíhajícím v těle, a rovněž zvýšení hladiny některých hormonů. Jak záněty, tak i hormony přitom mohou výrazně zesílit riziko výskytu nádorů.

 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907