Malý, ale drahý: Bostonský „štíhlý dům“ za 27 milionů korun

11.01.2022 - Vilém Koubek

Slavný „štíhlý dům“ v Bostonu se prodal za tučnou přepočtenou sumu 27 milionů korun


Reklama

Bostonský Skinny House proslul svými rozměry: Zvenčí měří na šířku jen 3,16 metru a stěny v nejprostornějších částech interiéru od sebe dělí pouze 2,8 metru. Některé místnosti jsou dokonce tak úzké, že je lze překlenout pažemi. Přesto jde o velmi žádané bydlení, a to díky stylovému vybavení i krásné lokalitě s výhledem na městský přístav.

Letos v srpnu se tak nemovitost zhruba se 108 metry čtverečními objevila v nabídce realitní kanceláře v přepočtu za 27 milionů korun. Zájemci se jen hrnuli a koncem září už měla stavba z roku 1862 (některé prameny uvádějí 1874) nového majitele.

Vzdor hamižnosti a nástroj pomsty

Superúzký bostonský dům má podle všeho zajímavou historii – podle jedné z verzí totiž vznikl dům jako gesto bratrské pomsty. Jeden z bratrů si měl na pozemcích po otci vystavět honosné sídlo, na druhého, který v té době sloužil v armádě, ale zbyla je uzounká parcela. Vzdor bratrově hamižnosti si proto druhý z bratří na svém minipozemku vystavěl dům, který měl lakotnému sourozenci bránit ve výhledu a blokovat sluneční svit.

TIP: Jak se bydlí v „nudli“: Bydlení v extrémně úzkých domech má svá specifika

Jisté je, že první dochovaná zmínka v bostonském archivu pochází z roku 1874, kdy byla jedna parcela rozdělena na pět menších dílů. A právě výměra jedné z nich odpovídá slavnému dnešnímu „Skinny House“. Jak se zdá, co je malé je nejen milé, ale někdy i pořádně drahé.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907