Malý Indiana Jones: Devítiletý chlapec našel milion let starou fosilii Stegomastodona

25.07.2017 - Martin Reichman

Z obyčejné procházky s rodiči se nakonec vyklubal životní objev. Devítiletý Jude Sparks objevil v Novém Mexiku kosterní pozůstatky tvora, který žil před více než milionem let

Jude Sparks se svým objevem -<p>Stegomastodon byl asi 2,8 metru vysoký, vážil 6 tun a vypadal jako robustní verze dnešního slona. </p>
Jude Sparks se svým objevem -

Stegomastodon byl asi 2,8 metru vysoký, vážil 6 tun a vypadal jako robustní verze dnešního slona. 


Reklama

Loni v listopadu zakopl devítiletý Jude Sparks na procházce v Las Cruces v Novém Mexiku o předmět, který vypadal obří zkamenělá čelist. Svůj nález ukázal rodičům, kteří následně kontaktovali profesora biologie Petera Houde z New Mexico State University. V květnu letošního roku se pak ostatky tvora, který byl identifikován jako Stegomastodon, prehistorický slon, který žil před 1,2 miliony let, podařilo vyjmout ze země.

Podle profesora Houdeho jde o poměrně vzácný nález. Pokud jsou kosterní pozůstatky vystaveny působení počasí, rychle se rozpadají. Chlapec měl ale štěstí, že k odkrytí jeho nálezu došlo relativně nedávno, pravděpodobně při silných deštích.

Stegomastodon byl asi 2,8 metru vysoký, vážil 6 tun a vypadal jako robustní verze dnešního slona. Žil v době Pliocénu až do Holocénu, tedy před 10 000 lety na území Severní a Jižní Ameriky. Řadí se mezi málo slonů (kromě rodu Cuvieronius), kterým se dařilo i v Jižní Americe. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    The New York Times

  • Zdroj fotografií: Peter Houde, Francisco HueichaleoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907