Malý mosasaurus Xenodens lovil hlavonožce: Jeho čelist připomínala pilu

31.01.2021 - Stanislav Mihulka

Křídový mořský dravec Xenodens měřil jen necelé dva metry, zuby měl ale jako dnešní žraloci nebo piraně

<p>Mosasauři <em>Xenodens calminechari</em> na lovu.</p>

Mosasauři Xenodens calminechari na lovu.


Reklama

Na samotném konci křídy a celých druhohor, těsně před pádem neblaze proslulého meteoritu, byl svět plný pozoruhodných stvoření. Rozhodně k nim patřil i nedávno objevený mosasaurus, jehož pozůstatky se podařilo nalézt ve fosfátovém dole Sidi Chennane, v severoafrickém Maroku. Tento mořský plaz z čeledi Mosasauridae se proháněl v oceánu zhruba před 66 miliony let.

Paleontologům bylo velmi brzy jasné, že jde o výjimečný nález. Objevený mosasaurus má čelisti jako žádný jiný plaz, a to ani fosilní ani žijící. Jeho tlama byla plná ostrých zubů, uspořádaných takovým způsobem, že připomínají pilu. Vzdáleně tak mohl připomínat žraloka nebo pirani. Mosasaurus dostal příhodné řecko-arabské jméno Xenodens calminechari, což by bylo možné volně přeložit třeba jako divnozub pilovitý.

TIP: Záhada vyřešena: Zvláštní fosilie z Antarktidy je obrovským vejcem mosasaura

Na území dnešního Maroka bývalo v křídě horké tropické moře, kypící životem, v němž se proháněla řada různých predátorů. Xenodens patřil k těm menším, neboť měřil jen asi 1,6 metru. Nour-Eddine Jalil z francouzského Muséum national d'histoire naturelle v Paříži a jeho kolegové se domnívají, že s takovými zuby se xenodens zřejmě věnoval specifické kořisti, jakou byli tehdejší hlavonožci, korýši nebo ryby, případně mršiny na mořském dně.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907