Malý mosasaurus Xenodens lovil hlavonožce: Jeho čelist připomínala pilu

31.01.2021 - Stanislav Mihulka

Křídový mořský dravec Xenodens měřil jen necelé dva metry, zuby měl ale jako dnešní žraloci nebo piraně

<p>Mosasauři <em>Xenodens calminechari</em> na lovu.</p>

Mosasauři Xenodens calminechari na lovu.


Reklama

Na samotném konci křídy a celých druhohor, těsně před pádem neblaze proslulého meteoritu, byl svět plný pozoruhodných stvoření. Rozhodně k nim patřil i nedávno objevený mosasaurus, jehož pozůstatky se podařilo nalézt ve fosfátovém dole Sidi Chennane, v severoafrickém Maroku. Tento mořský plaz z čeledi Mosasauridae se proháněl v oceánu zhruba před 66 miliony let.

Paleontologům bylo velmi brzy jasné, že jde o výjimečný nález. Objevený mosasaurus má čelisti jako žádný jiný plaz, a to ani fosilní ani žijící. Jeho tlama byla plná ostrých zubů, uspořádaných takovým způsobem, že připomínají pilu. Vzdáleně tak mohl připomínat žraloka nebo pirani. Mosasaurus dostal příhodné řecko-arabské jméno Xenodens calminechari, což by bylo možné volně přeložit třeba jako divnozub pilovitý.

TIP: Záhada vyřešena: Zvláštní fosilie z Antarktidy je obrovským vejcem mosasaura

Na území dnešního Maroka bývalo v křídě horké tropické moře, kypící životem, v němž se proháněla řada různých predátorů. Xenodens patřil k těm menším, neboť měřil jen asi 1,6 metru. Nour-Eddine Jalil z francouzského Muséum national d'histoire naturelle v Paříži a jeho kolegové se domnívají, že s takovými zuby se xenodens zřejmě věnoval specifické kořisti, jakou byli tehdejší hlavonožci, korýši nebo ryby, případně mršiny na mořském dně.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907