Záhada vyřešena: Zvláštní fosilie z Antarktidy je obrovským vejcem mosasaura

20.06.2020 - Stanislav Mihulka

Rekordní třiceticentimetrové vejce z Antarktidy nejspíše snesl obří mořský plaz

<p>Líhnutí vejce mosasaura</p>

Líhnutí vejce mosasaura


Reklama

V roce 2011 objevili chilští paleontologové v Antarktidě záhadnou druhohorní fosilii, která svými rozměry i tvarem připomíná poněkud přerostlý a prokopnutý fotbalový míč. Od té doby se na ní usazoval prach v chilském národním přírodovědném muzeu Museo Nacional de Historia Natura. Vědci ji znali pod přezdívkou „The Thing“, čili „Věc“, kterou fosilie získala podle legendárního sci-fi hororu z Antarktidy od Johna Carpentera z roku 1982.

Nedávno se na „Věc“ důkladně podívali američtí paleontologové z University of Texas at Austin. Nakonec zjistili, že záhadná fosilie je ve skutečnosti obrovské vejce ze sklonku období křídy s původně měkkou skořápkou. Jde přitom o vůbec první fosilní vejce nalezené v Antarktidě. Měří téměř 30 centimetrů, je tak největším vejcem s měkkou skořápkou, jaké jsme kdy na Zemi našli a druhé největší vejce vůbec. 

TIP: Vědci potvrzují: Druhohorní dinosauři snášeli pestrobarevná vejce

Vedoucí výzkumu Lucas Legendre tvrdí, že jde o vejce tvora o velikosti velkého dinosaura. Zároveň jsou ale s kolegy přesvědčeni, že tohle vejce je od dinosauřího velmi odlišné. Je podobné vejcím ještěrů a hadů, je ale mnohem větší, než jak jsme v naší přírodě zvyklí. Vědci se proto domnívají, že jde o vejce velkého mořského plaza, nejspíše mosasaura. Srovnáním s celkem 259 žijícími druhy plazů a jejich vejci dospěli k závěru, že vejce snesl plaz, jehož tělo bez ocasu měřilo nejméně 6 metrů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907