Mamma mia! Před 100 lety vyrazily miliony Italů za štěstím do Ameriky

11.03.2021 - Olga Nivnická

Italové na konci 19. století podnikli na americký kontinent doslova „nájezd“. Vyhnala je hospodářská krize, ale také stav země po válce severu proti jihu – první z přistěhovalců totiž nahradili padlé vojáky ve výrobě i dolech…

<p>Italka se svými dětmi na snímku z New Yorku kolem roku 1900.</p>

Italka se svými dětmi na snímku z New Yorku kolem roku 1900.


Reklama

Z Itálie zachvácené hospodářskou krizí vycestovalo do Spojených států jen mezi roky 1880 až 1914 na čtyři miliony lidí. A další samozřejmě přibývali v následujících letech. Coby dělníci a horníci mířili do USA, zemědělci se naopak uplatňovali v Jižní Americe. Dnes například jen v Brazílii žije kolem 24 milionů jejich potomků a v Argentině jde až o polovinu populace země!

TIP: Osudy českých imigrantů v USA: České divochy tu nechceme!

Italové zkrátka tvořili zdaleka největší přistěhovaleckou skupinu a zároveň šlo o nejchudší a nejméně vzdělané evropské imigranty – pocházeli většinou ze zaostalého jihu poloostrova a ze Sicílie. Kvůli svému silnému katolickému vyznání museli v protestantsky založené Severní Americe čelit velkým předsudkům, což je vzhledem tomu, že kladli velký důraz na rodinu a rodinné vazby, ještě více semklo…

Italští přistěhovalci prodávají chleba na ulicích newyorského Manhattanu – fotochrom od Williama Henryho Jacksona z roku 1902 (zdroj: Shutterstock)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907