Marie Thurn und Taxis-Hohenlohe: Společenský život italské kněžny na českém zámečku

11.06.2021 - Jana Ládyová

K nejpozoruhodnějším dámám spjatým se zámkem Loučeň patří bezesporu Marie Thurn und Taxis-Hohenlohe. Pocházela z Benátek, tam a na hradě Duino u Terstu strávila své dětství.

<p><strong>Marie Thurn und Taxis-Hohenlohe</strong> (1855–1934) se narodila v Benátkách. Po seznámení s <strong>Alexandrem Janem Vincencem</strong> (1851–1939) z loučeňského zámku se rozhodla stát se jeho ženou a přestěhovala se z italského zámku Duino do české vesničky jménem Loučeň. </p>

Marie Thurn und Taxis-Hohenlohe (1855–1934) se narodila v Benátkách. Po seznámení s Alexandrem Janem Vincencem (1851–1939) z loučeňského zámku se rozhodla stát se jeho ženou a přestěhovala se z italského zámku Duino do české vesničky jménem Loučeň. 


Reklama

Mimořádně vzdělaná aristokratka se domluvila šesti jazyky, česky se však nikdy nenaučila. Ve dvaceti letech se provdala za svého vzdáleného příbuzného Alexandra Jana z Thurn-Taxisu, syna majitele zámku Loučeň, s nímž měla tři syny. Alexandr se do ní zamiloval, protože byla krásná a skvěle jezdila na koni. Ženit se z lásky v té době ve šlechtických kruzích nebylo vůbec běžné. Marie podobně jako manžel, který byl výborným houslistou a muzicíroval i s Bedřichem Smetanou, milovala hudbu i literaturu. Sama také literárně tvořila, byla i nadanou malířkou a sochařkou, ateliér měla v podkroví zámku.

Pohostinná Marie

Krátce žili mladí manželé v blízkých Mcelích, kde se stále něco slavilo. Po smrti Alexandrova otce se pak přestěhovali na Loučeň. A pokud nebyli na cestách, bylo veselo i tam. Marie byla známá svou pohostinností. Zvala významné osobnosti z uměleckých a společenských kruhů. K návštěvníkům patřil spisovatel Mark Twain či Eliška Krásnohorská, z Jabkenic sem zajížděl stárnoucí Bedřich Smetana, jehož zeť tu byl nadlesní, hostovalo tu i České a Pražské kvarteto. Jan Evangelista Purkyně tu na dálku řídil vybudování zámeckého parku, František Křižík zámek elektrifikoval. Dvakrát sem zavítal i básník R. M. Rilke. Marie k němu měla mateřský vztah a nezištně mu poskytovala zázemí pro jeho tvorbu nejen na loučeňském zámku, ale též ve svém paláci v Benátkách či na hradě Duino. Za první světové války byl dokonce díky její intervenci osvobozen od aktivní vojenské služby a přeložen do válečného tiskového střediska ve Vídni.

TIP: Pavlína ze Schwarzenberku: Krátký život okouzlující kněžny

Marie později vzpomínala na jejich první setkání v Paříži. Znala jeho knihy, a tak na něj byla zvědavá. Zažila totální zklamání. Nelíbil se jí, byl malý a nepříliš hezký. Nicméně Rilke to se ženami, obzvláště těmi staršími uměl a Marii si brzy získal. Měl se u ní jak v bavlnce, starala se o něj přímo ukázkově. A on se jí odměnil! Věnoval jí své vrcholné dílo – Elegie z Duina. Spolu také cestovali po Evropě, jistě na Mariiny útraty. Přátelství pak přetrvalo až do jeho smrti v roce 1926, Marie ho přežila o osm let…

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907