Narodil se vynálezce František Křižík

- redakce 100+1

<p>František Křižík (1847-1941)</p>

František Křižík (1847-1941)

8 . 7 . 1847

Reklama

Zažil éru rakouského mocnářství, vznik Československa i obě světové války. Na dějiny si také řádně posvítil. Vynálezce obloukové lampy František Křižík se narodil 8. července 1847.

Přestože pocházel z chudých poměrů, díky svému talentu byl jako mimořádný student přijat na pražskou techniku. Potřeba vydělávat si na studia ho zavedla do továrny na telegrafní a signalizační zařízení. Díky tomu získal možnost propojovat poznatky z učebnic s praxí a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat.

TIP: Křižíkova fontána: Čarovná hra světel a vody

Za svůj život si připsal na konto zdokonalení celé řady technických vymožeností doby. Do podvědomí žáků základních škol ale vstoupil především coby vynálezce obloukové lampy. Ty byly sice známy už dříve, ale Křižík je zásadním způsobem inovoval a dokonce si na jejich výrobu otevřel vlastní dílnu. Až nástup konkurence a finančí problémy ve druhém desetiletí 20. století ho přiměly stáhnout se do ústraní. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907