Narodil se vynálezce František Křižík

- redakce 100+1

<p>František Křižík (1847-1941)</p>

František Křižík (1847-1941)

8 . 7 . 1847

Reklama

Zažil éru rakouského mocnářství, vznik Československa i obě světové války. Na dějiny si také řádně posvítil. Vynálezce obloukové lampy František Křižík se narodil 8. července 1847.

Přestože pocházel z chudých poměrů, díky svému talentu byl jako mimořádný student přijat na pražskou techniku. Potřeba vydělávat si na studia ho zavedla do továrny na telegrafní a signalizační zařízení. Díky tomu získal možnost propojovat poznatky z učebnic s praxí a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat.

TIP: Křižíkova fontána: Čarovná hra světel a vody

Za svůj život si připsal na konto zdokonalení celé řady technických vymožeností doby. Do podvědomí žáků základních škol ale vstoupil především coby vynálezce obloukové lampy. Ty byly sice známy už dříve, ale Křižík je zásadním způsobem inovoval a dokonce si na jejich výrobu otevřel vlastní dílnu. Až nástup konkurence a finančí problémy ve druhém desetiletí 20. století ho přiměly stáhnout se do ústraní. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907