Zámecká paní z Vrchotových Janovic: Všechny lásky Sidonie Nádherné

18.06.2021 - Jana Ládyová

Nezní vám už samotné jméno Sidonie Nádherné jako z románu? Kdo byla tato femme fatale středoevropské kultury, poslední majitelka zámku Vrchotovy Janovice? Přítelkyní básníka Rainera Marii Rilka, milenkou malíře Maxe Švabinského či celoživotní láskou kritika Karla Krause?

<p>Zámek <strong>Vrchotovy Janovice</strong> byl původně vodní tvrzí, postavenou na přelomu 15. a 16. století. Během 18. století získal svůj rokokový vzhled. Ve výřezu portrét Sidonie Nádherné kolem roku 1917.</p>

Zámek Vrchotovy Janovice byl původně vodní tvrzí, postavenou na přelomu 15. a 16. století. Během 18. století získal svůj rokokový vzhled. Ve výřezu portrét Sidonie Nádherné kolem roku 1917.


Reklama

Sidonie Amalie svobodná paní Nádherná z Borutína (1885–1950) byla především to byla okouzlující žena, vzdělaná, nekonvenční, inspirující. Lákalo ji vše nové a moderní, nejvíce si ale vážila své svobody. Ráda cestovala, projela téměř všechny kontinenty. Jako jedna z prvních žen u nás si koupila auto a získala řidičský průkaz. Vášnivě ráda kouřila, prý až 100 cigaret denně!

Sepsala dějiny Vrchotových Janovic, které zejména ve 20. a 30. letech díky ní žily čilým společenským životem. Mezi návštěvníky patřila spousta osobností – architekt Adolf Loos, jeho třetí žena Klára, která dělala Sidonii umělecké fotografie, Anna Masaryková, vnučka našeho prvního prezidenta, i Karel Čapek.

Všechny lásky Sidonie Nádherné

Idylické dětství na zámku skončilo náhlou smrtí tatínka, vše pak zůstalo na bedrech krásné maminky, která svým třem dětem rozšiřovala kulturní obzory. S ní se Sidonie vydala do Paříže. Zde navštívily i ateliér největšího sochaře té doby Augusta Rodina. Provázel je tehdy Rodinův osobní sekretář, německy píšící pražský rodák Rainer Maria Rilke. Sidonie ho sotva zaregistrovala. Osudový vztah Sidonie s Rilkem vznikl o pár let později, kdy básník navštívil Vrchotovy Janovice. 

Je jí okouzlen. Sidonie se stává jeho múzou, přítelkyní i mecenáškou. To hlavně! Říká se sice cokoli, ovšem vztah Sidonie a Rilka byl jen platonický, jeho jádro spočívalo v dopisech, které Sidonie později ve finanční nouzi prodala. 

Na krátkou dobu vstoupil do jejího života malíř Max Švabinský. Původně ji jako „zbohatlici“ odmítl portrétovat. Když se s ní ale setkal, zcela ztratil hlavu, stejně jako ona! A vytvořil jí hned tři nádherné portréty. Max byl ale vážený pan profesor a navíc ženatý. Tajná láska brzy skončila, i když Sidonie poprvé uvažovala o dítěti, právě s ním. Tolik ho milovala! 

Nejosudovější i nejdelší se stal vztah s obávaným vídeňským kritikem Karlem Krausem. I když ji opakovaně žádal o ruku, vždy ho odmítla. A proč? Nebyl totiž šlechtic.

Stavovsky přiměřené manželství, které tajně uzavřela s hrabětem Maxem von Thun-Hohensteinem, nemělo dlouhého trvání. Vrátila se ke Krausovi. Happy end se však nekonal. Na jaře 1936 ho při procházce po Vídni srazil cyklista. Banální zranění s fatálními následky – v červnu zemřel. 

Sidonie zůstala sama. Čekalo ji ještě čtrnáct nepříliš šťastných let. Když jí komunisté vyvlastnili zámek, s baťůžkem tajně překročila hranice. Hned v roce 1950 těžce nemocná, ale hlavně zlomená žena tesknící po Vrchotových Janovicích a vlasti zemřela v Londýně na rakovinu plic…

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907