Zámecká paní z Vrchotových Janovic: Všechny lásky Sidonie Nádherné

18.06.2021 - Jana Ládyová

Nezní vám už samotné jméno Sidonie Nádherné jako z románu? Kdo byla tato femme fatale středoevropské kultury, poslední majitelka zámku Vrchotovy Janovice? Přítelkyní básníka Rainera Marii Rilka, milenkou malíře Maxe Švabinského či celoživotní láskou kritika Karla Krause?

<p>Zámek <strong>Vrchotovy Janovice</strong> byl původně vodní tvrzí, postavenou na přelomu 15. a 16. století. Během 18. století získal svůj rokokový vzhled. Ve výřezu portrét Sidonie Nádherné kolem roku 1917.</p>

Zámek Vrchotovy Janovice byl původně vodní tvrzí, postavenou na přelomu 15. a 16. století. Během 18. století získal svůj rokokový vzhled. Ve výřezu portrét Sidonie Nádherné kolem roku 1917.


Reklama

Sidonie Amalie svobodná paní Nádherná z Borutína (1885–1950) byla především to byla okouzlující žena, vzdělaná, nekonvenční, inspirující. Lákalo ji vše nové a moderní, nejvíce si ale vážila své svobody. Ráda cestovala, projela téměř všechny kontinenty. Jako jedna z prvních žen u nás si koupila auto a získala řidičský průkaz. Vášnivě ráda kouřila, prý až 100 cigaret denně!

Sepsala dějiny Vrchotových Janovic, které zejména ve 20. a 30. letech díky ní žily čilým společenským životem. Mezi návštěvníky patřila spousta osobností – architekt Adolf Loos, jeho třetí žena Klára, která dělala Sidonii umělecké fotografie, Anna Masaryková, vnučka našeho prvního prezidenta, i Karel Čapek.

Všechny lásky Sidonie Nádherné

Idylické dětství na zámku skončilo náhlou smrtí tatínka, vše pak zůstalo na bedrech krásné maminky, která svým třem dětem rozšiřovala kulturní obzory. S ní se Sidonie vydala do Paříže. Zde navštívily i ateliér největšího sochaře té doby Augusta Rodina. Provázel je tehdy Rodinův osobní sekretář, německy píšící pražský rodák Rainer Maria Rilke. Sidonie ho sotva zaregistrovala. Osudový vztah Sidonie s Rilkem vznikl o pár let později, kdy básník navštívil Vrchotovy Janovice. 

Je jí okouzlen. Sidonie se stává jeho múzou, přítelkyní i mecenáškou. To hlavně! Říká se sice cokoli, ovšem vztah Sidonie a Rilka byl jen platonický, jeho jádro spočívalo v dopisech, které Sidonie později ve finanční nouzi prodala. 

Na krátkou dobu vstoupil do jejího života malíř Max Švabinský. Původně ji jako „zbohatlici“ odmítl portrétovat. Když se s ní ale setkal, zcela ztratil hlavu, stejně jako ona! A vytvořil jí hned tři nádherné portréty. Max byl ale vážený pan profesor a navíc ženatý. Tajná láska brzy skončila, i když Sidonie poprvé uvažovala o dítěti, právě s ním. Tolik ho milovala! 

Nejosudovější i nejdelší se stal vztah s obávaným vídeňským kritikem Karlem Krausem. I když ji opakovaně žádal o ruku, vždy ho odmítla. A proč? Nebyl totiž šlechtic.

Stavovsky přiměřené manželství, které tajně uzavřela s hrabětem Maxem von Thun-Hohensteinem, nemělo dlouhého trvání. Vrátila se ke Krausovi. Happy end se však nekonal. Na jaře 1936 ho při procházce po Vídni srazil cyklista. Banální zranění s fatálními následky – v červnu zemřel. 

Sidonie zůstala sama. Čekalo ji ještě čtrnáct nepříliš šťastných let. Když jí komunisté vyvlastnili zámek, s baťůžkem tajně překročila hranice. Hned v roce 1950 těžce nemocná, ale hlavně zlomená žena tesknící po Vrchotových Janovicích a vlasti zemřela v Londýně na rakovinu plic…

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Knihovna v egyptské Alexandrii hořela hned několikrát.

Historie

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.

Vesmír
Zajímavosti

K většině katapultáží dochází nízko u země, nebo přímo po nechtěném kontaktu s ní (nehoda  britského harrieru v Afghánistánu, 2009).

Válka

Zničení slovanské svatyně na Rujáně roku 1168 na plátně Lauritse Tuxena z druhé poloviny 19. století. Povalení Svantovítovy sochy přihlíží dánský král Valdemar a roskildský biskup Absalon.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907