Zámecká paní z Vrchotových Janovic: Všechny lásky Sidonie Nádherné

18.06.2021 - Jana Ládyová

Nezní vám už samotné jméno Sidonie Nádherné jako z románu? Kdo byla tato femme fatale středoevropské kultury, poslední majitelka zámku Vrchotovy Janovice? Přítelkyní básníka Rainera Marii Rilka, milenkou malíře Maxe Švabinského či celoživotní láskou kritika Karla Krause?

<p>Zámek <strong>Vrchotovy Janovice</strong> byl původně vodní tvrzí, postavenou na přelomu 15. a 16. století. Během 18. století získal svůj rokokový vzhled. Ve výřezu portrét Sidonie Nádherné kolem roku 1917.</p>

Zámek Vrchotovy Janovice byl původně vodní tvrzí, postavenou na přelomu 15. a 16. století. Během 18. století získal svůj rokokový vzhled. Ve výřezu portrét Sidonie Nádherné kolem roku 1917.


Reklama

Sidonie Amalie svobodná paní Nádherná z Borutína (1885–1950) byla především to byla okouzlující žena, vzdělaná, nekonvenční, inspirující. Lákalo ji vše nové a moderní, nejvíce si ale vážila své svobody. Ráda cestovala, projela téměř všechny kontinenty. Jako jedna z prvních žen u nás si koupila auto a získala řidičský průkaz. Vášnivě ráda kouřila, prý až 100 cigaret denně!

Sepsala dějiny Vrchotových Janovic, které zejména ve 20. a 30. letech díky ní žily čilým společenským životem. Mezi návštěvníky patřila spousta osobností – architekt Adolf Loos, jeho třetí žena Klára, která dělala Sidonii umělecké fotografie, Anna Masaryková, vnučka našeho prvního prezidenta, i Karel Čapek.

Všechny lásky Sidonie Nádherné

Idylické dětství na zámku skončilo náhlou smrtí tatínka, vše pak zůstalo na bedrech krásné maminky, která svým třem dětem rozšiřovala kulturní obzory. S ní se Sidonie vydala do Paříže. Zde navštívily i ateliér největšího sochaře té doby Augusta Rodina. Provázel je tehdy Rodinův osobní sekretář, německy píšící pražský rodák Rainer Maria Rilke. Sidonie ho sotva zaregistrovala. Osudový vztah Sidonie s Rilkem vznikl o pár let později, kdy básník navštívil Vrchotovy Janovice. 

Je jí okouzlen. Sidonie se stává jeho múzou, přítelkyní i mecenáškou. To hlavně! Říká se sice cokoli, ovšem vztah Sidonie a Rilka byl jen platonický, jeho jádro spočívalo v dopisech, které Sidonie později ve finanční nouzi prodala. 

Na krátkou dobu vstoupil do jejího života malíř Max Švabinský. Původně ji jako „zbohatlici“ odmítl portrétovat. Když se s ní ale setkal, zcela ztratil hlavu, stejně jako ona! A vytvořil jí hned tři nádherné portréty. Max byl ale vážený pan profesor a navíc ženatý. Tajná láska brzy skončila, i když Sidonie poprvé uvažovala o dítěti, právě s ním. Tolik ho milovala! 

Nejosudovější i nejdelší se stal vztah s obávaným vídeňským kritikem Karlem Krausem. I když ji opakovaně žádal o ruku, vždy ho odmítla. A proč? Nebyl totiž šlechtic.

Stavovsky přiměřené manželství, které tajně uzavřela s hrabětem Maxem von Thun-Hohensteinem, nemělo dlouhého trvání. Vrátila se ke Krausovi. Happy end se však nekonal. Na jaře 1936 ho při procházce po Vídni srazil cyklista. Banální zranění s fatálními následky – v červnu zemřel. 

Sidonie zůstala sama. Čekalo ji ještě čtrnáct nepříliš šťastných let. Když jí komunisté vyvlastnili zámek, s baťůžkem tajně překročila hranice. Hned v roce 1950 těžce nemocná, ale hlavně zlomená žena tesknící po Vrchotových Janovicích a vlasti zemřela v Londýně na rakovinu plic…

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907