Karel I. a Zita Bourbonsko-Parmská: V Brandýse na císařský pár nezapomněli!

04.06.2021 - Jana Ládyová

Zámek Brandýs nad Labem byl svědkem velké lásky posledního rakouského císaře Karla I. a Zity Bourbonsko-Parmské, kteří byli také jeho posledními majiteli. Pohádkovému vztahu bohužel chyběl pohádkový konec.

<p>Karel a Zita jako snoubenci. Fotografie rakouského fotografa Carla Pietznera z července 1911. V Brandýse na císařský pár nezapomněli - každoročně se tu koná Audience u císaře Karla I.</p>

Karel a Zita jako snoubenci. Fotografie rakouského fotografa Carla Pietznera z července 1911. V Brandýse na císařský pár nezapomněli - každoročně se tu koná Audience u císaře Karla I.


Reklama

Zita Bourbonsko-Parmská (1892–1989) se se svou jedinou láskou a budoucím manželem Karlem I. (1887–1922) znala vlastně od dětství. Byli totiž tak trochu příbuzní. Tehdy si ale Karel malého děvčátka příliš nevšímal. K opravdovému „seznámení“ došlo až ve Františkových Lázních ve Ville Imperial. A zdaleka nebylo náhodné! Vše obratně zrežírovala Zitina matka a Zitina teta, která byla zároveň Karlovou nevlastní babičkou.

Císařská romance

Sedmnáctiletá Zita se dvaadvacetiletému Karlovi líbila, ale láska na první pohled to nebyla. Poslední císařovna byla mimořádná žena. Krásná, vzdělaná, obětavá, empatická. Doma sice mluvili francouzsky, ale vychovávali ji mnohojazyčně, takže hovořila i německy, italsky, španělsky, portugalsky a anglicky. A před svatbou se naučila i česky a maďarsky. Největší devízu však představoval její bezchybný původ, pro Habsburky tak důležitý!

Po pohádkové svatbě ve Schwarzau, kterou svou návštěvou poctil i sám císař, a svatební cestě se novomanželé odebrali na zámek do Brandýsa. Karel tu byl velitelem posádky. Byť žili na zámku, vedli tu obyčejný život běžných měšťanů, proto si velice rychle získali oblibu u tamních obyvatel. Často se ale stěhovali, jak už to u vojáků bývá. A Zita? Ta manžela z lásky i povinnosti následovala. A když se stal Karel následníkem a posléze císařem, stála Zita vždy po jeho boku. Tolik se lišila od císařovny Sissi! 

TIP: Dáma v černém: Osudy ovdovělé císařovny Zity Bourbonsko-Parmské

Do Brandýsa se rádi vraceli. Po vynucené abdikaci, s níž Zita bytostně nesouhlasila, měl prý císař dokonce v plánu žít v Brandýse jako prostý občan. U československých orgánů se ale setkal jen s nenávistí. Následoval nešťastný exil, v němž Karel v pouhých pětatřiceti letech na Madeiře zemřel. Ovdovělá Zita se už nikdy nevdala, celý život zasvětila svým dětem. Nezřekla se titulu císařovny, a tak do Rakouska, kde byla považována za personu non grata, směla zavítat teprve v roce 1982. Do milovaného Brandýsa se už nepodívala. Zemřela těsně před pádem železné opony v březnu 1989.

Slavné zámecké a hradní paní

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907