Sonda Mars Express objevila důkazy o gigantické potopě na Marsu

08.03.2017 - Stanislav Mihulka

Detailní průzkum povrchu Marsu odhaluje jeho dávnou minulost plnou vody

Kráter Worcester -<p>Krajina v okolí kráteru Worcester, Mars</p>
Kráter Worcester -

Krajina v okolí kráteru Worcester, Mars


Reklama

Podle toho, co víme, byl dávný Mars bouřlivým světem s dešti, vulkány a řekami. Jeho povrch tehdy dramatickým způsobem tvarovala voda. Dnes už sice voda z povrchu rudé planety zmizela, její stopy tam ale zůstaly dodnes.

Evropská sonda Mars Express před časem detailně prozkoumala jednu z oblastí, kde jsou zřetelné známky působení vody. V okolí kráteru Worcester, který se nachází poblíž Kasei Valles, předpokládaného vyústění dávného vodního systému, objevili pádné důkazy jedné nebo i více dávných potop.

Krátery s rozdílnou minulostí

Kráter Worcester vypadá zvláštně. Z jedné strany je silně erodovaný, ale z druhé nikoliv. Tvar kráteru Worcester a jeho bezprostředního okolí ukazuje na intenzivní působení velkého množství vody. Nedaleký mladší kráter je přitom pěkně kruhový, což podle vědců znamená, že vznikl až po období záplav.

TIP: Mars měl v minulosti dostatek vody, aby pokryla celý jeho povrch

Odborníci se domnívají, že v době před 3,6 až 3,4 miliardy let mohla vulkanická činnost společně s tektonickými pohyby a sesuvy hornin vyvolat masivní záplavy, které se přelily přes krajinu Marsu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: ESA/DLR/FU Berlin

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka
Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907