Mars v opozici ke Slunci, a tedy nejblíže k Zemi. Jak vypadal v roce 2016 a jak vypadá dnes?

30.07.2018 - APOD NASA

<p>Jak se změnil povrch Marsu oproti roku 2016?</p>

Jak se změnil povrch Marsu oproti roku 2016?


Reklama

Mars se nyní nachází v opozici ke Slunci, to znamená, že je od Slunce nejdále, a naopak blízko k Zemi - na pozemské obloze má tedy nejvyšší jasnost. Je tak i nejlépe pozorovatelný dalekohledem. 

A co byste na jeho povrchu viděli? Na obrázku vlevo je Mars přes dvěma lety, kdy byly dobře vidět útvary na povrchu, zatímco vpravo jeho povrch zakrývá prachová bouře, která způsobuje problémy i dvě aktuálně operujícím roverům.  Celoplanetární prachovou bouři nejspíš vyvolalo rostoucí oteplení jarní a letní jižní polokoule.

Reklama

  • Zdroj textu:

    APOD NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907