Nález skupiny těl pobitých střelami s hroty, kyji a obsidiánovými čepelemi prozrazuje, že se ve východní Africe válčilo už před 10 tisíci let
Před deseti tisíci lety, na sklonku doby ledové to v okolí jezera Turkana v dnešní Keni kypělo životem. Nespočetná stáda slonů, žiraf, zeber a mnohých dalších zvířat tam lovily skupiny lovců-sběračů. Jak ukazují nové nálezy, vztahy mezi lovci-sběrači nebyly idylické.
Vědci tam odkryli pozůstatky 27 lovců-sběračů, dětí a dospělých, z nichž dvanáct nebylo pohřbeno a jejich těla pohltila blízká laguna. Těla deseti lidí z těchto dvanácti nesla stopy násilí způsobené zbraněmi. Tyto lidi někdo pobil střelami s hroty, tupými kyji a zbraněmi s obsidiánovými čepelemi. Kombinace zbraní dalekého dosahu a zbraní pro boj zblízka podle odborníků ukazuje na plánovaný útok.
Nálezy od jezera Turkana jsou doposud nejstarším dokladem vojenského konfliktu mezi skupinami lovců-sběračů. Jak je vidět, válčení je lidem vlastní už velmi dlouho, nejspíš po celou historii našeho druhu. Vzhledem k tomu, že podobným stylem mezi sebou válčí i tlupy šimpanzů, našich nejbližších příbuzných, to je velmi pravděpodobné.
IFL Science, Nature
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)