Máte problémy s usínáním? Podle vědců by je mohl vyřešit šafrán

02.03.2020 - Stanislav Mihulka

Nejdražší koření světa podporuje nejen trávení, ale i zdravý spánek

<p>Šafrán je drahocenné a také léčivé koření</p>

Šafrán je drahocenné a také léčivé koření


Reklama

Pokud se potýkáte s neschopností usnout, nočním buzením či dalšími problémy souvisejícími se spánkem, rozhodně nejste sami. Nedávné průzkumy odhalily, že alespoň občas trpí poruchami spánku víc než třetina evropské populace. Podle mezinárodní společnosti pro výzkum trhu GfK představuje nespavost v Česku druhý nejběžnější zdravotní problém, hned po nachlazení. Nejde přitom o banální problém – insomnie, čili nespavost, může mít devastující vliv na duševní i fyzické zdraví. Lidé s insomnií se v řadě případů uchylují k práškům na spaní, s nimiž se ale pojí nepříjemná rizika.

Jsou ale i další možnosti. Australští vědci ve spolupráci s farmaceutickou firmou Pharmactive Biotech Products nedávno zjistili, že výtažek ze šafránu zabírá proti insomnii. Uspořádali experiment, v němž celkem 63 dospělých dobrovolníků s insomnií po dobu 28 dní užívalo buď výtažek ze šafránu anebo placebo, v podobě dvou dávek denně. Zároveň přitom vynechali veškeré léky a přípravky na spaní.

TIP: Voňavá domácí lékárna: Znáte léčivé účinky jednotlivých druhů koření?

Když badatelé vyhodnotili výsledky, ukázalo se, že lidem, kteří užívali výtažek ze šafránu, se v porovnání s lidmi, kteří dostávali placebo, opravdu významně zlepšil spánek. Zároveň se během experimentu neobjevily žádné nepříjemné vedlejší účinky.

Odborníci zatím nemají úplně jasno, jak vlastně šafrán pomáhá proti insomnii. Chystají se proto na další, rozsáhlejší výzkumy, na jejichž konci by mohly vzniknout nové, přírodní přípravky proti nespavosti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907