Máte problémy se spánkem? Podle britských vědců lze spojená negativa snadno vyvážit cvičením

04.07.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Pokud máte problémy se spánkem, měli byste týdně věnovat alespoň 150 minut středně intenzivním aktivitám, nebo 75 minut intenzivní tělesné námaze.</p>

Pokud máte problémy se spánkem, měli byste týdně věnovat alespoň 150 minut středně intenzivním aktivitám, nebo 75 minut intenzivní tělesné námaze.


Reklama

Všichni víme, že zdraví velmi prospívá přiměřený spánek. Přitom jde doslova o život, protože takový spánek razantně snižuje rizika infarktu, mrtvice, rakoviny a podobných „radostí“, které nám život dokáže přichystat. Zároveň se ale mnoha lidem nedaří spát tak, aby to bylo pro jejich zdraví uspokojivé. Důvody mohou být různé, od prostého nedostatku času a nervozity, až po nepříjemné choroby, které spánek ztěžují.

Je v takovém případě zdraví fatálně ohroženo? Odpověď nabídl nedávný rozsáhlý výzkum britských odborníků. Podle akademiků je samozřejmě ideální spát tak, aby to bylo pro zdraví dostačující. Pokud se to ale nedaří, existuje i tak možnost, jak si přesto udržet dobré zdraví. Recept je to velmi jednoduchý. Kdo spí špatně či nedostatečně, musí cvičit nebo prostě být fyzicky aktivní.

Badatelé prostudovali životní styl celkem 380 055 Britů středního věku, kteří se účastní dlouhodobého výzkumného projektu UK Biobank. Rozdělili si je podle úrovně jejich fyzické aktivity a kvality spánku, aby následně hodnotili míru rizika, zda zemřou na infarkt, mrtvici nebo rakovinu. Studie je sice založená spíše na sebehodnocení účastníků, výsledky výzkumu jsou ale i tak poměrně jednoznačné. Lidé, kteří se hodně hýbou nebo cvičí a zároveň mají kvalitní spánek, jsou na tom nejlépe. Naopak ti, kteří necvičí ani pořádně nespí, si prakticky sami kopou hrob.

TIP: Kolik času se musíme aktivně hýbat, abychom vyvážili jeden den sezení?

Poměrně očekávané výsledky přinesly ale i jedno zajímavé poznání –lidé, kteří špatně spí, ale zároveň se dostatečně hýbou, tím prakticky vyvažují negativní zdravotní důsledky mizerného spaní. Podle vědců je proto důležité, aby lidé s nekvalitním spánkem plnili alespoň dolní limity fyzické aktivity, kterou doporučuje Světová zdravotnická organizace. Pokud tedy máte problémy se spánkem, měli byste týdně věnovat alespoň 150 minut středně intenzivním aktivitám (procházka svižnou chůzí), nebo 75 minut intenzivní tělesné námaze (například skákání přes švihadlo nebo jízda na kole).

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907