Meine liebe, gute Freundin: Vztah Františka Josefa a Kateřiny Schrattové (1.)

05.03.2016 - Jana Ládyová

Kdo byla ona žena, která podporovala císaře v druhé polovině jeho života? Jen přítelkyní, milenkou nebo dokonce tajnou manželkou?


Reklama

Byl tento vztah posvěcen samotnou císařovnou Sissi?  Můžeme jen hádat. Ale je to více než pravděpodobné. A to František Josef Sissi bezmezně miloval! Každá žena jí mohla manžela závidět! Jenže Sissi velice nerada plnila manželské povinnosti a moc dobře si uvědomovala, že je František Josef normální muž. Že si zaslouží rozhodně víc, než mu poskytuje…

TIP: Setkání císaře s Kateřinou Schrattovou

Herečkou odmalička

Nejznámější císařova milenka Kateřina Schrattová byla především skvělá vídeňská herečka, jedna z nejpopulárnějších své doby. Narodila se 11. září 1853 v Badenu, malém lázeňském městečku u Vídně. Své dětské přání, že bude herečkou, si splnila. V osmnácti letech odešla z domova a získala angažmá v Berlíně. A byla tam úspěšná! Po dvou letech se ale vrátila do milovaného města a začala hrát na prknech Stadttheatru. Odtud už vedla cesta do Burgtheatru.

V šestadvaceti letech v roce 1879 se provdala za uherského šlechtice Miklose Kiss de Ittebe. O rok později se jí narodil syn Anton, jediné její dítě. Z manžela se ale vyklubal vášnivý hráč, který měl enormní spotřebu peněz. Nadělal obrovské dluhy, které prý později zaplatil císař. Svazek neměl dlouhého trvání, manželé se brzy rozešli, avšak rozvést se nikdy nedali.

První setkání s císařem

Došlo k němu prý u příležitosti audience, při níž ho na přání svého zadluženého manžela paní Schrattová požádala o restituci majetku rodiny Kissů, který jim byl zabaven v roce 1848.  Mimochodem neuspěla. Teprve o dva roky později se znovu setkali na plese průmyslníků. František Josef se s Kateřinou dal do řeči a po celý večer z ní nespouštěl oči. Od té doby začal navštěvovat Burgtheatr, nevynechal údajně jediné přestavení, kde Kateřina vystupovala. Pokud byla císařovna Sissi ve Vídni, údajně ho do divadla doprovázela. Učinila z Kateřiny rodinnou přítelkyni, aby jí tak umožnila volný přístup ke dvoru a císaři...

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie Speciál 10

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prostředník vytasil ten, kdo si myslel, že se ho někdo pokouší uhranout pohledem.

Zajímavosti

Na proslavené fotografi i z 29. dubna 1975 nastupují uprchlíci do americké helikoptéry.

Válka

Patrně nejpřesnější portrét Sophie Charlotty von Mecklenburg-Strelitz od malíře Allana Ramsaye – ten se nijak nesnažil kamuflovat její africké geny.

Historie

Samice nefily kyjonohé

Věda

Badlands znamená v překladu „špatná zem“. Šedivá krajina novomexické oblasti Bisti Badlands působí na první pohled jako pustina bez jediné známky života.

Příroda

Planeta K2-25b z hvězdokupy Hyády je o něco menší než Neptun, ale přitom váží jako 25 Zemí.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907