Meine liebe, gute Freundin: Vztah Františka Josefa a Kateřiny Schrattové (1.)

Kdo byla ona žena, která podporovala císaře v druhé polovině jeho života? Jen přítelkyní, milenkou nebo dokonce tajnou manželkou?

05.03.2016 - Jana LádyováByl tento vztah posvěcen samotnou císařovnou Sissi?  Můžeme jen hádat. Ale je to více než pravděpodobné. A to František Josef Sissi bezmezně miloval! Každá žena jí mohla manžela závidět! Jenže Sissi velice nerada plnila manželské povinnosti a moc dobře si uvědomovala, že je František Josef normální muž. Že si zaslouží rozhodně víc, než mu poskytuje…

TIP: Setkání císaře s Kateřinou Schrattovou

Herečkou odmalička

Nejznámější císařova milenka Kateřina Schrattová byla především skvělá vídeňská herečka, jedna z nejpopulárnějších své doby. Narodila se 11. září 1853 v Badenu, malém lázeňském městečku u Vídně. Své dětské přání, že bude herečkou, si splnila. V osmnácti letech odešla z domova a získala angažmá v Berlíně. A byla tam úspěšná! Po dvou letech se ale vrátila do milovaného města a začala hrát na prknech Stadttheatru. Odtud už vedla cesta do Burgtheatru.

V šestadvaceti letech v roce 1879 se provdala za uherského šlechtice Miklose Kiss de Ittebe. O rok později se jí narodil syn Anton, jediné její dítě. Z manžela se ale vyklubal vášnivý hráč, který měl enormní spotřebu peněz. Nadělal obrovské dluhy, které prý později zaplatil císař. Svazek neměl dlouhého trvání, manželé se brzy rozešli, avšak rozvést se nikdy nedali.

První setkání s císařem

Došlo k němu prý u příležitosti audience, při níž ho na přání svého zadluženého manžela paní Schrattová požádala o restituci majetku rodiny Kissů, který jim byl zabaven v roce 1848.  Mimochodem neuspěla. Teprve o dva roky později se znovu setkali na plese průmyslníků. František Josef se s Kateřinou dal do řeči a po celý večer z ní nespouštěl oči. Od té doby začal navštěvovat Burgtheatr, nevynechal údajně jediné přestavení, kde Kateřina vystupovala. Pokud byla císařovna Sissi ve Vídni, údajně ho do divadla doprovázela. Učinila z Kateřiny rodinnou přítelkyni, aby jí tak umožnila volný přístup ke dvoru a císaři...

  • Zdroj textu

    Otazníky historie Speciál 10

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci