Měsíc Dione koupající se v Saturnově lesku

31.01.2017 - Martin Reichman

Dione -<p>Snímek Saturnova měsíce Dione, který pořídila 23. října 2016 ze vzdálenosti 500 tisíc kilometrů sonda Cassini.</p>
Dione -

Snímek Saturnova měsíce Dione, který pořídila 23. října 2016 ze vzdálenosti 500 tisíc kilometrů sonda Cassini.


Reklama

Dione patří mezi největší Saturnovy měsíce a je také 15. největším měsícem v celé Sluneční soustavě. Svým povrchem je velmi podobný měsíci Rhea – oba mají podobně pestrý povrch hustě posetý krátery a obdobnou odrazivost. Povrch obou měsíců je poset mnoha krátery, které mohou být až 35 kilometrů velké. Na snímku, pořízeném na konci října loňského roku sondou Cassini, je k vidění odvrácená strana měsíce Dione. Světlo nasvěcujíce levou část měsíce je odrazem Saturnu.

Dione ač sám měsíc, má své vlastní satelity, či spíše koorbitální měsíce – jsou jimi měsíce Polydeuces obíhající kolem jejího libračního centra L5 a Helene obíhající kolem jejího libračního centra L4.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907