Města, která zmizela pod hladinou: Odplavený Dommoc byl slavnější než Londýn

15.01.2021 - Radomír Dohnal

Nejen bájná Atlantida, ale sídla skutečně existující občas zmizí v moři. Anglický Dommoc byl před tisíci lety slavnější než Londýn. Přesto byste jej dnes jen těžko hledali na mapě…

<p>Františkánské převorství Greyfriars v Dunwichu – jeho ruiny se dochovaly díky poměrně velké vzdálenosti od moře.</p>

Františkánské převorství Greyfriars v Dunwichu – jeho ruiny se dochovaly díky poměrně velké vzdálenosti od moře.


Reklama

Vystavět opevněné sídlo na skalním útesu, který kromě mořských vln chrání navíc ještě ústí řeky, se jeví jako dobrý nápad. Zvlášť, když žijete v neklidném 7. století. Právě proto se Dommoc, známý také jako Dunwich, brzy stal chloubou celé Východní Anglie, místem, kde zasedali i anglosaští biskupové. Doboví kronikáři jej nazývali novým hlavním městem celých ostrovů, nebo aspoň hlavním městem Anglie. Kam se na něj hrabe špinavý Londýn, ztracený kdesi u Temže! A zdejší bezpečný přístav zasazený v ústí řeky? Radost pohledět! Cokoliv potřebujete dopravit na sever známého světa, vyplouvá odtud. Opravdu?

Středověká pečeť z DunwichuKdyž odhlédneme od barvitých popisů kronikářů, zůstanou nám fakta. Stála zde katedrála, osm kostelů a mohutné hradby chránící poměrně rozsáhlé město, které mělo být počtem obyvatel desáté největší v Británii. Na křížové výpravy se z celé Británie vyráželo odtud. Jenže s tím je na počátku 12. století veta. Kostely tu už stojí jen tři a lidí ubylo. Jak to? Původně výhodná pozice sídla na pobřeží si totiž začala vybírat svou daň: moře si každý rok ukouslo pár metrů souše. Když přijde vlnobití, ocitají se pod vodou ulice i tržiště. Je to nepříjemnost, která nekončí. Široké ústí řeky, která dala slavnému městu jméno, se totiž postupně přesouvá. Delta se nakonec posunula o čtyři kilometry na sever. 

Tím Dunwich přichází o vítaný zdroj příjmů. Vylidněné a zpola zaplavené sídlo pozbývá na významu. Po mohutné bouři v roce 1286 definitivně zaniká přístav, který se zanesl naplaveninami, a voda také spláchne na 400 domů. V letech 1347 a 1362 se podobně drastické záplavy zopakují. To už tu ale dohromady nikdo nežije. 

TIP: Jen pro odvážné: Ve středověkém Londýně šlo člověku doslova o život!

Dnes je potíž tohle místo vůbec najít na mapě. V opevněném sídle, které slávou a významem kdysi konkurovalo Londýnu, dnes žije 80 lidí. Kdo si chce prohlédnout štědře disponovaný plán historického města a projít se po jeho kamenem dlážděných bulvárech, potřebuje šnorchl. Starý a pyšný Dommoc si vzalo moře…

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907