Města, která zmizela pod hladinou: Port Royal, jamajské Město hříchu

25.01.2021 - Radomír Dohnal

<p>Téměř zničený <strong>Port Royal</strong> byl sice po katastrofě znovu obnoven, ale většina lodí už směřovala do vedlejšího Kingstonu. Ve výřezu Port Royal na mapě z 18. století.</p>

Téměř zničený Port Royal byl sice po katastrofě znovu obnoven, ale většina lodí už směřovala do vedlejšího Kingstonu. Ve výřezu Port Royal na mapě z 18. století.


Reklama

Byla to velká sláva, když roku 1655 dobyli Angličané španělský přístav Port Royal. Význam tohoto místa byl totiž klíčový. Kdo jej kontroloval, měl v hrsti nejen Jamajku, ale také celé Karibské moře. Španělé se tu drželi dlouhých 146 let a dost efektivně tím bránili v kolonizaci obou Amerik jiným zemím. Pět pevností střežících přístup na písečný poloostrov nezvané hosty spolehlivě odrazovalo. I proto bylo zdejší přístavní sídlo dlouho považováno za nejlidnatější evropské město v Novém světě, hlavní obchodní a rybářskou základnu. Jenže z dobytí se Angličané dlouho neradovali.

Město hříchu

Nenáviděné Španěly sice dokázali vypudit, ale k udržení přístavu jim chyběly potřebné síly. Na stálou vojenskou posádku se v královské pokladnici nedostávalo peněz a investovat do kolonizace Jamajky se nikomu také nechtělo. A tak padlo rozhodnutí, že Port Royal bude zasídlen těmi, kdo se o sebe umí postarat. Tedy Bratranci z pobřeží.

Členové tohoto velmi volného profesního sdružení byli korzáři a bukanýři, zkrátka postrach Mexického zálivu, Karibiku i Atlantiku. Sprostí piráti, jejichž původ můžeme dohledat u kapitánů protestantského a hugenotského vyznání, již v průběhu třicetileté války útočili na lodě katolických Španělů a Francouzů a už u toho zůstali.

TIP: Sedm nevyřešených záhad archeologie

Po přístavu Tortuga na Haiti se Port Royal stal jejich novým domovem, odkud mohli na španělské zlaté flotily bez ustání útočit. Samozřejmě s požehnáním Angličanů. Ti se o to, co se na Jamajce děje, raději moc nestarali. Město plné vrahů a boháčů se rapidně rozrůstalo. V nové přístavbě prakticky neexistovaly ulice a kamenné domy, šlo o jednu obrovskou kolonii dřevěných chatrčí, náleven a skladů překupníků. Což je ten hlavní důvod, proč – když se tudy v roce 1692 přehnalo zemětřesení – nezůstalo ze dvou třetin pirátského Města hříchu vůbec nic. Hladina se zvýšila o pět metrů a většina písečného poloostrova skončila pod vodou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zdobený čtyřkolový vůz ze železa, bronzu a dřeva nalezený v Pompejích. (zdroj: Parco archeologico di Pompei)

Věda

Keporkaci jsou až 16 metrů dlouzí a jejich hmotnost dosahuje cca 30 tun. Každoročně se vydávají na cesty, které měří až 25 000 kilometrů. Na snímku je matka s mládětem. (zdroj Shutterstock)

Příroda
Zajímavosti

Vesmírný dalekohled Jamese Webba během komplexního systémového testu. (zdroj: NASA/Chris Gunn)

Vesmír

Zleva John French, Joseph Joffre a Douglas Haig během návštěvy frontové linie v roce 1915. (zdroj: Wikimedia Commons, neznámý autor, volné dílo)

Válka

Král Edward VIII. a Wallis Simpsonová během prázdnin v Jugoslávii v roce 1936. (zdroj: National Science and Media Museum, Daily Herald Archive, volné dílo)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907