Mezinárodní cenu za ekologický produkt pro rok 2021 získalo elektrokolo z 3D tiskárny

27.05.2021 - Zuzana Rychlá


Reklama

Oceněním Green Product Award pro rok 2021 se může pochlubit elektrokolo z dílny německého výrobce jízdních kol Urwahn Bikes. Jejich městské elektrokolo Platzhirsch uspělo v konkurenci 1 461 účastníků z 51 zemí celého světa. Porotci ocenili zejména design výrobku, jeho udržitelnost a inovativní přístup – rám kola je vyrobený z chrom-molybdenové oceli pomocí 3D tisku.

TIP: Čechie v novém hávu: 3D nádech motocyklové legendy

Platzhirsch je vybavené elektromotorem s točivým momentem 40 Nm a akumulátorem s kapacitou 350 Wh, který umožňuje maximální dojezd 80 kilometrů. Pro delší trasy lze na místo obvykle vyhrazené cyklistickým lahvím doplnit druhý 208 Wh akumulátor, který prodlouží dojezd o dalších 60 kilometrů. Elektrokolo je vybavené předními a zadními světlomety, které jsou integrované přímo v řídítcích a sedlovce a zabezpečené magnetickým systémem HexLox. Cena elektrokola Platzhirsch (v závislosti na výbavě a doplňcích) startuje na 4 999 euro (v přepočtu zhruba 125 tisíc korun).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907