Čechie v novém hávu: 3D nádech motocyklové legendy

14.05.2020 - redakce pořadů Víkend a Nikol Patíková

Na Motosalonu v Brně zazářil unikátní český motocykl. Jeho jméno zní Čechie, je jediný na světě, přísně se drží tradice, a přitom vznikl na 3D tiskárně. Vyrobili jej v Turnově a inspirovali se slavnou Čechií z 20. let

<p>Nový prototyp, jenž získal obdiv návštěvníků brněnského Motosalonu.</p>

Nový prototyp, jenž získal obdiv návštěvníků brněnského Motosalonu.


Reklama

„Vycházeli jsme ze sportovního modelu z roku 1927,“ popisuje tvůrce prototypu Petr Knobloch. „Klasický model Čechie-Böhmerlandu je delší a dvousedadlový,“ dodává. 

Každému, kdo ji uvidí, zůstane Čechie v paměti. Mnozí ji znají jako nejdelší motocykl planety, měřící přes tři metry. Nejde však o jediné „nej“ stroje: Jako první na světě měl hliníková kola a existoval i v provedení se dvěma převodovkami.

Na Čechii po Evropě

Splašené lešení, burácející monstrum. Neobvyklý dopravní prostředek nadšence a snílka Albina Hugo Liebische ze Šluknovského výběžku pojmenovávali lidé různě a jeho zvuk poznávali už zdaleka. Své o tom ví i Karel Mareš, který na Čechii urazil za půl století čtvrt milionu kilometrů. „Moje první cesta vedla na Ještěd. Kdyby mi nahoře přestal fungovat motor, tak bez něj z vrcholku dojedu až sem domů,“ líčí.

Čechie však „šlapala“ bezchybně a byla také dobře slyšet, takže se pan Mareš často stával středem pozornosti. Když například v 70. letech přijel z Liberce do hlavního města, dostal pokutu dvacet korun za srocení davů ve vnitřní Praze. Po revoluci neváhal na Čechii vyrážet po celé Evropě, to už ovšem podobné pokuty platit nemusel.

Volnost 3D tisku

Po dlouholeté zkušenosti v automobilovém průmyslu si Petr Knobloch jednou řekl, jak by asi Böhmerland vypadal dnes. Pustil se tedy se svým týmem do práce – a za pouhé tři měsíce se díky 3D tiskárně na bázi písku zrodil nový funkční motocykl. „Dokážeme 3D tiskem vytvořit formy z písku na jedno použití a do nich se slévárensky nalije tavenina. Můžeme tak mít během několika dnů hotový odlitek čehokoliv, ať už jde o hlavu válců, nebo kolo,“ popisuje.

Coby motor slouží „šestistovka“ jako u původní Čechie, pro vyšší výkon však přibyl kompresor. Celkový design pak představoval otázku asi tří týdnů. „Měli jsme základní koncept, přičemž předloha byla reálná, jako kola, motor. Potkali jsme se s talentovaným designérem, který nám pomohl s finálním provedením,“ objasňuje tvůrce novodobé Čechie.

Nový život

„Většinou mi základní proporce dávají kola, přidá se rám a pak začnu kreslit siluetu ve 3D,“ vysvětluje designér prototypu Jan Hrbek. „3D tisk nabízí mnohem větší možnosti. Člověk nepotřebuje tolik přemýšlet, z kolika kusů musí forma sestávat nebo jak se z ní výsledek vyndá.“

TIP: Sázka na dvoutakty: Před 90 lety vyrazil na silnice první motocykl Jawa

Oblíbenost motocyklu překvapila i Petra Knoblocha. Stroj poprvé představili na brněnském Motosalonu, kde spoustu lidí nadchl. Ve vzduchu tak visí otázka, zda v budoucnu – pokud se tvůrcům podaří získat podporu – nevznikne více kusů a v modernějším podání. Cena nové Čechie z první série deseti kusů se odhaduje zhruba na 1,5 milionu korun, což by prý mohlo pokrýt náklady na vývoj a nutné homologace. Zdá se, že se legenda nadechla k novému životu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907