Reklama


Microsoft spouští podmořské datacentrum v ledové vodě u Orknejí

08.06.2018 - Stanislav Mihulka

Projekt Natick s podmořskými datacentry u pobřeží Skotska vstupuje do druhé fáze

<p>Datacentrum projektu Natick před ponořením</p>

Datacentrum projektu Natick před ponořením


Reklama

Datová centra jsou věčně hladoví konzumenti energie. Podstatnou část nákladů přitom spolkne jejich chlazení. Internetoví a počítačoví giganti se proto snaží nalézt řešení, která by jim ušetřila finance za chlazení těchto center. 

Jednou z možností je provozovat podmořská datacentra, v pokud možno co nejchladnější mořské vodě. S podmořskými datacentry experimentuje i společnost Microsoft, která nedávno po úspěšných testech u pobřeží Kalifornie zahájila 2. fázi Projektu Natick.

TIP: V Atlantiku dokončili podmořský datový kabel s rekordní kapacitou

Do ledových vln oceánu u skotských Orknejských ostrovů spustili podmořské datacentrum v podobě válce o délce 12 metrů, které obsahuje celkem 864 serverů. Datacentrum sedí na mořském dně v hloubce 36 metrů a skrz jeho chladicí systém protéká zdejší mořská voda. Datacentrum je spojené se světem optickým kabelem a energii, která je stoprocentně zelená, mu dodávají z Orknejských ostrovů.

  • Zdroj textu:

    Microsoft

  • Zdroj fotografií: Microsoft/Scott Eklund/Red Box Pictures

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907