Potvrzeno: Mikrobi na přilétajícím meteoritu přežijí i drtivý náraz do planety

18.05.2017 - Stanislav Mihulka

Experimenty s pozemskými bakteriemi potvrdily, že přežijí i extrémní tlaky katastrofálního nárazu

Asteroidy -<p>Mohou na meteoritech přilétat na planety mikroby?</p>
Asteroidy -

Mohou na meteoritech přilétat na planety mikroby?


Reklama

Na meteoritech se občas nacházejí chemické látky, které jsou nezbytné ke vzniku života nebo k přežívání organismů. Mohly by se tím pádem na meteoritech šířit mikrobi mezi planetami?

Rachael Hazael z anglické University College London a její tým zjistili, že když vystaví pozemské mikroby extrémním podmínkám, tak se jim vede překvapivě dobře. Uspořádali experimentem s odolnými bakteriemi druhu Shewanella oneidensis, které obývají rozmanité typy prostředí, včetně míst bez přístupu kyslíku a kontaminovaných těžkými kovy včetně uranu.

Bakterie přežijí extrémní náraz

Tyto bakterie vědci vystavovali různě intenzivním nárazům extrémní síly a pak sledovali, jak se s nimi bakterie vyrovnají. Shewanely to zvládají dobře a vydrží skutečně intenzivní tlakové vlny. I po takových nárazech byly schopné se rozmnožovat a zakládat kolonie.

TIP: Co se stane se stopami života na Marsu v místě, kam dopadne meteorit?

Výsledky experimentů ukazují, že když by podobné bakterie přilétaly na povrchu meteoritu, tak by nejspíš byly schopné přežít drtivý náraz meteoritu do povrchu planety a extrémní tlakové vlny, které by takový náraz vyvolal. Buněčně stěny bakterií se v takovém případě okamžitě vyztuží, a když extrémní tlaky pominou, tak se opět vrátí do běžné podoby.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Icarus

  • Zdroj fotografií: CC0 Public DomainDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907