Miliony prodaných desek: Pět nejúspěšnějších kapel nedávné minulosti

Nejlegendárnější skupiny historie často pomáhaly změnit dějiny hudby a masový vkus. Prodané desky přitom počítaly na desítky milionů. Mnohé vydělávají i po svém rozpadu, zatímco jiné vystupují dodnes

15.01.2023 - Vilém Koubek

Růžový rock 

Pink Floyd | prodaných desek: 75 milionů

Pink Floyd se stali jednou z prvních a nejdůležitějších psychedelických rockových kapel v Británii. Díky propracovaným kompozicím, filozoficky inspirovaným textům a hudebním experimentům se „Floydi“ proměnili v synonymum progresivní hudby. Svou nejúspěšnější desku The Dark Side of the Moon vydali v roce 1973 a od té doby si fanoušci po celém světě koupili přes 30 milionů jejích kopií. Spolu s albem The Wall se navíc dostala do Síně slávy Grammy. (foto: Getty Images)


Zpátky v černé

AC/DC | prodaných desek: 75 milionů

AC/DC mnozí označují za průkopníky metalu, ale sami členové kapely raději tvrdí, že hrají rock-and-roll. Legendární australské muzikanty nezastavil ani nečekaný a brzký skon zpěváka Bona Scotta, který zemřel na otravu alkoholem v roce 1980 – sedm měsíců poté, co skupina vydala průlomové album Highway to Hell. Na přání Scottovy rodiny se však kapela nerozpadla a našla si za něj náhradu v podobě Briana Johnsona. S ním pak natočila veleúspěšnou nahrávku Back in Black, jíž se prodalo bezmála 50 milionů kopií. (foto: Getty Images)


Hotel Kalifornie

Eagles | prodaných desek: 120 milionů

Ve Spojených státech 70. let patřili Eagles mezi nejznámější a nejoslavovanější rockové kapely. Od založení v roce 1971 získali šest cen Grammy a pět ocenění American Music Awards. Zatímco jejich kolegové z Led Zeppelin šli spíš tvrdší a bluesovější cestou, Eagles vsadili na něžné melodie, country, vícehlasý zpěv a akustickou kytaru. Jejich nejúspěšnější deska Hotel California vyšla v roce 1976 a po celém světě se jí prodalo na 26 milionů kusů. (foto: Encyclopaedia Britannica, Fair use)


Přilétá vzducholoď! 

Led Zeppelin | prodaných desek: 122,5 milionu

Led Zeppelin se na scéně objevili v době, kdy hvězda Beatles zvolna pohasínala. První deska jim vyšla v roce 1969 a dala jasně najevo, že tito rockeři vsázejí mimo jiné na inspiraci blues. Pro svůj specificky kytarově orientovaný zvuk si od mnohých vysloužili nálepku průkopníků, díky nimž dnes máme hard rock, a dokonce i metal. „Zeppelini“ ovšem experimentovali také s folkovými motivy a jejich nejslavnější, čtvrté album s 37 miliony prodaných kusů zachycuje kapelu, která se nebojí tvrdosti ani melancholie. (foto: Wikimedia Commons, CC0)


Seržantovi Brouci 

Beatles | prodaných desek: 183 milionů

Kdo by je neznal: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr vtrhli do hudebního světa v roce 1960, kdy začali hrát po klubech v Liverpoolu a Hamburku. Svou první desku Please Please Me vydali o tři roky později a nasadili závratné nahrávací tempo – v roce 1964 již měli na kontě čtyři alba a mluvilo se o nich jako o mezinárodních hvězdách. Největší kasovní trhák Beatles však přišel v roce 1967, kdy vznikla jejich nahrávka Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. K letošnímu roku se jí na celé planetě prodalo 32 milionů kusů. (foto: Profimedia)

Další články v sekci