Miliony prodaných desek: Pět nejúspěšnějších kapel nedávné minulosti

15.01.2023 - Vilém Koubek

Nejlegendárnější skupiny historie často pomáhaly změnit dějiny hudby a masový vkus. Prodané desky přitom počítaly na desítky milionů. Mnohé vydělávají i po svém rozpadu, zatímco jiné vystupují dodnes

<h3>Růžový rock </h3><p><strong>Pink Floyd | prodaných desek: 75 milionů</strong></p><p>Pink Floyd se stali jednou z prvních a nejdůležitějších psychedelických rockových kapel v Británii. Díky propracovaným kompozicím, filozoficky inspirovaným textům a hudebním experimentům se „Floydi“ proměnili v synonymum progresivní hudby. Svou nejúspěšnější desku <em>The Dark Side of the Moon</em> vydali v roce 1973 a od té doby si fanoušci po celém světě koupili přes 30 milionů jejích kopií. Spolu s albem <em>The Wall</em> se navíc dostala do Síně slávy Grammy. <em>(foto: Getty Images)</em></p>

Růžový rock 

Pink Floyd | prodaných desek: 75 milionů

Pink Floyd se stali jednou z prvních a nejdůležitějších psychedelických rockových kapel v Británii. Díky propracovaným kompozicím, filozoficky inspirovaným textům a hudebním experimentům se „Floydi“ proměnili v synonymum progresivní hudby. Svou nejúspěšnější desku The Dark Side of the Moon vydali v roce 1973 a od té doby si fanoušci po celém světě koupili přes 30 milionů jejích kopií. Spolu s albem The Wall se navíc dostala do Síně slávy Grammy. (foto: Getty Images)

<h3>Zpátky v černé</h3><p><strong>AC/DC | prodaných desek: 75 milionů</strong></p><p>AC/DC mnozí označují za průkopníky metalu, ale sami členové kapely raději tvrdí, že hrají rock-and-roll. Legendární australské muzikanty nezastavil ani nečekaný a brzký skon zpěváka <strong>Bona Scotta</strong>, který zemřel na otravu alkoholem v roce 1980 – sedm měsíců poté, co skupina vydala průlomové album <em>Highway to Hell</em>. Na přání Scottovy rodiny se však kapela nerozpadla a našla si za něj náhradu v podobě <strong>Briana Johnsona</strong>. S ním pak natočila veleúspěšnou nahrávku <em>Back in Black</em>, jíž se prodalo bezmála 50 milionů kopií. <em>(foto: Getty Images)</em></p>

Zpátky v černé

AC/DC | prodaných desek: 75 milionů

AC/DC mnozí označují za průkopníky metalu, ale sami členové kapely raději tvrdí, že hrají rock-and-roll. Legendární australské muzikanty nezastavil ani nečekaný a brzký skon zpěváka Bona Scotta, který zemřel na otravu alkoholem v roce 1980 – sedm měsíců poté, co skupina vydala průlomové album Highway to Hell. Na přání Scottovy rodiny se však kapela nerozpadla a našla si za něj náhradu v podobě Briana Johnsona. S ním pak natočila veleúspěšnou nahrávku Back in Black, jíž se prodalo bezmála 50 milionů kopií. (foto: Getty Images)

<h3>Hotel Kalifornie</h3><p><strong>Eagles | prodaných desek: 120 milionů</strong></p><p>Ve Spojených státech 70. let patřili Eagles mezi nejznámější a nejoslavovanější rockové kapely. Od založení v roce 1971 získali šest cen Grammy a pět ocenění American Music Awards. Zatímco jejich kolegové z Led Zeppelin šli spíš tvrdší a bluesovější cestou, Eagles vsadili na něžné melodie, country, vícehlasý zpěv a akustickou kytaru. Jejich nejúspěšnější deska <em>Hotel California</em> vyšla v roce 1976 a po celém světě se jí prodalo na 26 milionů kusů.<em> (foto: Encyclopaedia Britannica, Fair use)</em></p>

Hotel Kalifornie

Eagles | prodaných desek: 120 milionů

Ve Spojených státech 70. let patřili Eagles mezi nejznámější a nejoslavovanější rockové kapely. Od založení v roce 1971 získali šest cen Grammy a pět ocenění American Music Awards. Zatímco jejich kolegové z Led Zeppelin šli spíš tvrdší a bluesovější cestou, Eagles vsadili na něžné melodie, country, vícehlasý zpěv a akustickou kytaru. Jejich nejúspěšnější deska Hotel California vyšla v roce 1976 a po celém světě se jí prodalo na 26 milionů kusů. (foto: Encyclopaedia Britannica, Fair use)

<h3>Přilétá vzducholoď! </h3><p><strong>Led Zeppelin | prodaných desek: 122,5 milionu</strong></p><p>Led Zeppelin se na scéně objevili v době, kdy hvězda Beatles zvolna pohasínala. První deska jim vyšla v roce 1969 a dala jasně najevo, že tito rockeři vsázejí mimo jiné na inspiraci blues. Pro svůj specificky kytarově orientovaný zvuk si od mnohých vysloužili nálepku průkopníků, díky nimž dnes máme hard rock, a dokonce i metal. „Zeppelini“ ovšem experimentovali také s folkovými motivy a jejich nejslavnější, čtvrté album s 37 miliony prodaných kusů zachycuje kapelu, která se nebojí tvrdosti ani melancholie. <em>(foto: Wikimedia Commons, CC0)</em></p>

Přilétá vzducholoď! 

Led Zeppelin | prodaných desek: 122,5 milionu

Led Zeppelin se na scéně objevili v době, kdy hvězda Beatles zvolna pohasínala. První deska jim vyšla v roce 1969 a dala jasně najevo, že tito rockeři vsázejí mimo jiné na inspiraci blues. Pro svůj specificky kytarově orientovaný zvuk si od mnohých vysloužili nálepku průkopníků, díky nimž dnes máme hard rock, a dokonce i metal. „Zeppelini“ ovšem experimentovali také s folkovými motivy a jejich nejslavnější, čtvrté album s 37 miliony prodaných kusů zachycuje kapelu, která se nebojí tvrdosti ani melancholie. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

<h3>Seržantovi Brouci </h3><p><strong>Beatles | prodaných desek: 183 milionů</strong></p><p>Kdo by je neznal: <strong>John Lennon</strong>, <strong>Paul McCartney</strong>, <strong>George Harrison</strong> a <strong>Ringo Starr</strong> vtrhli do hudebního světa v roce 1960, kdy začali hrát po klubech v Liverpoolu a Hamburku. Svou první desku <em>Please Please Me</em> vydali o tři roky později a nasadili závratné nahrávací tempo – v roce 1964 již měli na kontě čtyři alba a mluvilo se o nich jako o mezinárodních hvězdách. Největší kasovní trhák Beatles však přišel v roce 1967, kdy vznikla jejich nahrávka <em>Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band</em>. K letošnímu roku se jí na celé planetě prodalo 32 milionů kusů. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Seržantovi Brouci 

Beatles | prodaných desek: 183 milionů

Kdo by je neznal: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr vtrhli do hudebního světa v roce 1960, kdy začali hrát po klubech v Liverpoolu a Hamburku. Svou první desku Please Please Me vydali o tři roky později a nasadili závratné nahrávací tempo – v roce 1964 již měli na kontě čtyři alba a mluvilo se o nich jako o mezinárodních hvězdách. Největší kasovní trhák Beatles však přišel v roce 1967, kdy vznikla jejich nahrávka Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. K letošnímu roku se jí na celé planetě prodalo 32 milionů kusů. (foto: Profimedia)

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907