Million dollar point: Milionová skládka nedaleko ostrovního ráje

04.02.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Jako „Million dollar point“ se označuje místo v Tichém oceánu, kde po druhé světové válce skončila značná část amerického armádního odpadu. Skládka se nachází nedaleko ostrovního ráje Vanuatu, který vojsko USA využívalo jako základnu k výpadům proti Japoncům po útoku na Pearl Harbor. Trosky zahrnují buldozery, džípy, nákladní automobily, traktory, ale i oděvy či láhve od Coca-Coly.

V době, kdy americká armáda na Vanuatu působila, spadala oblast ještě pod britskou a francouzskou koloniální správu. Když Američané základnu opouštěli, nabídli zbývající materiál Britům a Francouzům za velmi nízkou cenu k odkupu. Ti ovšem odmítli s tím, že jim druhá strana stejně bude muset vše přenechat zdarma. Jenže Američané veškerý odpad naložili na lodě a svrhli do oceánu. Za necelé dva dny tak bylo kompletně zničeno zboží v hodnotě milionů dolarů a okolní vody znečistilo palivo i další látky. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907