Milovník divochů: George Catlin se stal nejslavnějším malířem indiánů

29.04.2020 - Lucie Jahodářová

Malíř George Catlin procestoval ve třicátých letech 19. století západ Spojených států amerických, aby zachytil tamní indiánské kmeny v jejich přirozeném prostředí. Indiány si ale značně romantizoval a nazýval je „rytíři lesa“

<p>George Catlin procestoval ve třicátých letech 19. století západ Spojených států amerických, aby zachytil tamní indiánské kmeny v jejich přirozeném prostředí.</p>

George Catlin procestoval ve třicátých letech 19. století západ Spojených států amerických, aby zachytil tamní indiánské kmeny v jejich přirozeném prostředí.


Reklama

Malby George Catlina představují první obrazové záznamy indiánských kmenů, které žily na západě Spojených států. Žádný umělec před vznikem fotografie necestoval více a mezi tolika kmeny, ani nevytvořil takové množství portrétů a výjevů z indiánského života. Během své malířské dráhy zhotovil Catlin na 310 jedinečných portrétů a 200 žánrových scén. 

Volba profese

George Catlin se narodil 26. června 1796 ve Wilkes-Barre v Pensylvánii. Jednalo se o oblast, kde byli indiáni stále v živé paměti, i když ji opustili již před dlouhou dobou. Proto o nich chlapec od raného dětství slýchal nejroztodivnější příběhy.

Přestože byla Catlinovi otcem předurčena právnická kariéra, nakonec převážila jeho vášeň pro malířství. Od roku 1821 navštěvoval uměleckou školu ve Philadelphii. Zde se také poprvé setkal s indiány, jejichž delegace cestovala do Washingtonu. Na mladíka tehdy udělali hluboký dojem: „Jejich přirozená, zamlklá a zdánlivě lhostejná důstojnost, mě zcela uchvátila. (…) Vypadali velkolepě! Když z města odjeli, bylo mi po nich smutno. Oproti šedému stereotypu naší civilizace vypadali přirozeně krásně, jakoby stvoření pro malířské plátno. Proto jsem se ve svém srdci pevně rozhodl, že jejich zemi navštívím, abych je lépe poznal a maloval je.“

Na cestách

Catlinův sen se začal naplňovat v roce 1830, kdy se stal členem diplomatické mise na indiánské území pod vedením cestovatele Williama Clarka. O rok později se již cítil připraven na vlastní velké dobrodružství a vypravil se malovat indiány na jejich území. Odhaduje se, že se mu v průběhu následujících pěti let podařilo na plátně zvěčnit příslušníky asi 48 kmenů.

TIP: Náčelník Geronimo: Se svou skupinou vyrážel proti nevinným civilistům

V roce 1837 v New Yorku otevřel indiánskou galerii (Catlin´s Indian Gallery). Návštěvnost byla vysoká i přesto, že mnozí považovali Catlinovy obrazy za podvrh. Aby sbírce do budoucna zajistil péči a celistvost, snažil se malíř přesvědčit Kongres k její koupi, avšak bezúspěšně. Po tomto zklamání pobýval od roku 1839 převážně v Evropě. Do vlasti se definitivně vrátil až v roce 1870, kdy už byl o jeho dílo mizivý zájem. Zemřel 23. prosince 1872, aniž by naplnil svůj životní sen zmapovat život všech amerických indiánů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907