Milujete psy? Nejspíš to máte zapsané ve svých genech!

25.05.2019 - Stanislav Mihulka

Výzkum švédských dvojčat ukázal, že láska ke psům je z podstatné části geneticky daná

<p>Někteří lidé mají psy v krvi</p>

Někteří lidé mají psy v krvi


Reklama

Proč mají někteří lidé tak bezmezně rádi psy a jiní zase nikoliv? Dřívější vědecké studie ukázaly, že když jsou lidé psům vystavení od malička, tak si k nim často vytvoří trvalé pouto. Tým švédských a britských badatelů zajímalo, jestli je láska lidí ke psům daná i geneticky.

Aby to zjistili, tak prozkoumali soubor dat o více než 85 tisících dvojčatech ve Švédském registru dvojčat, který je největší na světě. Z těchto dvojčat mělo asi 8,5 tisíce lidí psa. Výzkum jednovaječných a dvojvaječných dvojčat v podobných případech pomáhá odhadnout, nakolik je nějaký typ chování ukotvený v genech.

TIP: Na štěstí a spokojenosti manželství se významně podílí genetika

Když badatelé zpracovali všechny údaje a vytvořili počítačové modely, tak zjistili, že genetika má na to, zda člověk vlastní psa, o něco větší vliv, než výchova a prostředí. U mužů přispívá genetika k lásce vůči psům z asi 51 procent, u žen je to cca 57 procent. Závěry výzkumu naznačují, že s údajnými zdravotními přínosy psů pro jejich majitele to nemusí být tak slavné. Když mají například majitelé psů statisticky nižší riziko infarktu, tak to může být kvůli rozdílům v genech a nikoliv kvůli psům.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907