Milujete psy? Nejspíš to máte zapsané ve svých genech!

25.05.2019 - Stanislav Mihulka

Výzkum švédských dvojčat ukázal, že láska ke psům je z podstatné části geneticky daná

<p>Někteří lidé mají psy v krvi</p>

Někteří lidé mají psy v krvi


Reklama

Proč mají někteří lidé tak bezmezně rádi psy a jiní zase nikoliv? Dřívější vědecké studie ukázaly, že když jsou lidé psům vystavení od malička, tak si k nim často vytvoří trvalé pouto. Tým švédských a britských badatelů zajímalo, jestli je láska lidí ke psům daná i geneticky.

Aby to zjistili, tak prozkoumali soubor dat o více než 85 tisících dvojčatech ve Švédském registru dvojčat, který je největší na světě. Z těchto dvojčat mělo asi 8,5 tisíce lidí psa. Výzkum jednovaječných a dvojvaječných dvojčat v podobných případech pomáhá odhadnout, nakolik je nějaký typ chování ukotvený v genech.

TIP: Na štěstí a spokojenosti manželství se významně podílí genetika

Když badatelé zpracovali všechny údaje a vytvořili počítačové modely, tak zjistili, že genetika má na to, zda člověk vlastní psa, o něco větší vliv, než výchova a prostředí. U mužů přispívá genetika k lásce vůči psům z asi 51 procent, u žen je to cca 57 procent. Závěry výzkumu naznačují, že s údajnými zdravotními přínosy psů pro jejich majitele to nemusí být tak slavné. Když mají například majitelé psů statisticky nižší riziko infarktu, tak to může být kvůli rozdílům v genech a nikoliv kvůli psům.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Kanabidiol je jednou z pozoruhodných aktivních látek konopí

Věda

Nechodilo se rodit do porodnic či jiných podobných zařízení, děti přicházely na svět doma v rodinném prostředí.

Historie

Raketa Falcon Heavy mise STP-2 před startem

Vesmír
Revue

Čtyři opičky

Cévní svazky na příčném řezu oddenkem rákosu (Phragmites communis). Velké kulaté otvory jsou cévy xylemu, kterými je rostlinou rozváděna voda a minerální látky z kořenů vzhůru do zbytku rostliny. Zeleně fluoreskuje floem – velké zelené buňky jsou sítkovice, kterými proudí cukry, jež vznikly při fotosyntéze v listech, malé jsou průvodní buňky, které sítkovice vyživují a zajišťují většinu jejich metabolické aktivity.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907