Mimořádný úspěch: Geneticky upravené T-lymfocyty porazily leukémii

18.02.2016 - Stanislav Mihulka

Bílé krvinky vyzbrojené umělými buněčnými receptory zatočí s akutní lymfoblastickou leukémií


Reklama

Rakovina je tvrdý soupeř. Nevzdáváme se, ale musíme použít všechno, co se dá. Poslední dobou se odborníci snaží využít v boji proti nádorům vlastní imunitní systém pacienta, který sám o sobě nezvládá potlačit růst nádoru.

Vědecký tým z amerického Seattlu zahájil v roce 2013 klinické zkoušky, kterých se zúčastnilo 29 pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií v pokročilém stádiu. Nikdo z nich na tom nebyl dobře a některým zbývalo jen pár měsíců života.

Badatelé jim vyjmuli T-lymfocyty, bílé krvinky, které zastávají klíčovou roli v imunitním systému. Vybavili je umělými buněčnými receptory, umožňujícími přesně zacílit na buňky leukémie. Takto geneticky upravené T-lymfocyty vrátili zpět pacientům.

Výsledky byly impozantní. U 27 z 29 pacientů leukémie kompletně ustoupila a zmizela i z jejich kostní dřeně. Někteří z pacientů sice trpěli dramatickými vedlejšími účinky, celkově je ale léčba geneticky upravenými T-lymfocyty velmi slibná.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Fred Hutchinson Cancer Research Center, AAAS

  • Zdroj fotografií: NICHD / J. Lippincott-Schwartz

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907