Mimořádný úspěch: Geneticky upravené T-lymfocyty porazily leukémii

18.02.2016 - Stanislav Mihulka

Bílé krvinky vyzbrojené umělými buněčnými receptory zatočí s akutní lymfoblastickou leukémií


Reklama

Rakovina je tvrdý soupeř. Nevzdáváme se, ale musíme použít všechno, co se dá. Poslední dobou se odborníci snaží využít v boji proti nádorům vlastní imunitní systém pacienta, který sám o sobě nezvládá potlačit růst nádoru.

Vědecký tým z amerického Seattlu zahájil v roce 2013 klinické zkoušky, kterých se zúčastnilo 29 pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií v pokročilém stádiu. Nikdo z nich na tom nebyl dobře a některým zbývalo jen pár měsíců života.

Badatelé jim vyjmuli T-lymfocyty, bílé krvinky, které zastávají klíčovou roli v imunitním systému. Vybavili je umělými buněčnými receptory, umožňujícími přesně zacílit na buňky leukémie. Takto geneticky upravené T-lymfocyty vrátili zpět pacientům.

Výsledky byly impozantní. U 27 z 29 pacientů leukémie kompletně ustoupila a zmizela i z jejich kostní dřeně. Někteří z pacientů sice trpěli dramatickými vedlejšími účinky, celkově je ale léčba geneticky upravenými T-lymfocyty velmi slibná.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Fred Hutchinson Cancer Research Center, AAAS

  • Zdroj fotografií: NICHD / J. Lippincott-Schwartz

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907