Mise STS-79: K Miru míří raketoplán Atlantis
STS-76 byla mise raketoplánu Atlantis. Cílem letu bylo čtvrté setkání raketoplánu s ruskou orbitální stanicí Mir. V nákladovém prostoru raketoplánu byl umístěn vědecký modul SPACEHAB, na kterém byl i český experiment – mikroakcelerometr MACEK. Posádku raketoplánu tvořili velitel William F. Readdy, pilot Terrence W. Wilcutt a letoví specialisté Thomas D. Akers, Jerome Apt, Carl E. Walz a Američan s českými kořeny John E. Blaha.

Ke spojení mezi raketoplánem a orbitální stanicí došlo 19. září 1996. Během pěti dnů společné práce posádky přestěhovaly na Mir více než 1 800 kg zásob. Kromě potravin, vody a další výbavy to byly také tři experimenty: biotechnologický systém (BTS), experimenty se supravodiči (MIDAS) a Commercial Generic Bioprocessing Apparatus (CGBA).

Raketoplán se od orbitální stanice odpojil 24. září. Posádka ještě dokončila zbývající experimenty a úspěšně přistála na Kennedyho vesmírném středisku 26. září 1996 krátce po poledni. Z Miru se na Zemi vrátila americká astronautka Shannon W. Lucidová po 188 dnech pobytu ve vesmíru.


Další články v sekci