Mise STS-79: K Miru míří raketoplán Atlantis

- redakce 100+1

<p>Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.</p>

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

16 . 9 . 1996

Reklama

STS-76 byla mise raketoplánu Atlantis. Cílem letu bylo čtvrté setkání raketoplánu s ruskou orbitální stanicí Mir. V nákladovém prostoru raketoplánu byl umístěn vědecký modul SPACEHAB, na kterém byl i český experiment – mikroakcelerometr MACEK. Posádku raketoplánu tvořili velitel William F. Readdy, pilot Terrence W. Wilcutt a letoví specialisté Thomas D. Akers, Jerome Apt, Carl E. Walz a Američan s českými kořeny John E. Blaha.

Ke spojení mezi raketoplánem a orbitální stanicí došlo 19. září 1996. Během pěti dnů společné práce posádky přestěhovaly na Mir více než 1 800 kg zásob. Kromě potravin, vody a další výbavy to byly také tři experimenty: biotechnologický systém (BTS), experimenty se supravodiči (MIDAS) a Commercial Generic Bioprocessing Apparatus (CGBA).

Raketoplán se od orbitální stanice odpojil 24. září. Posádka ještě dokončila zbývající experimenty a úspěšně přistála na Kennedyho vesmírném středisku 26. září 1996 krátce po poledni. Z Miru se na Zemi vrátila americká astronautka Shannon W. Lucidová po 188 dnech pobytu ve vesmíru.

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907