Místo ultrazvuku pšenice a ječmen: Novověké ženy sázely na pověry i amulety

Ve snaze odhalit pohlaví dítěte nebo se vyhnout nechtěnému těhotenství se ženy v minulosti uchylovaly k nejrůznějším metodám

12.12.2017 - Kristina PopelkaTabuizovaná a mnoha nejasnostmi zastřená oblast lidské sexuality a reprodukce byla v minulosti předmětem řady pověr. Vždyť také porodní báby, zvané též báby pupkořezné, neměly žádné formální vzdělání. Se svým řemeslem začínaly obvykle ve věku kolem pětatřiceti let, kdy již nastřádaly dostatek znalostí od svých starších kolegyň a dobře se orientovaly v bylinkářství, které tvořilo nedílnou součást jejich profese. 

Místo ultrazvuku pšenice a ječmen

Je nasnadě, že páry, které usilovaly o potomka, se snažily těhotenství detekovat co nejdříve a popřípadě také určit pohlaví plodu. Jednou z metod bylo například kropení zrnek pšenice a ječmene či žita močí gravidní ženy. Pokud vzklíčil ječmen, měla na svět přijít holčička, pokud pšenice, tak chlapec. Nevzešlo-li žádné zrní, neměla žena porodit. Další metodou bylo smíchání ženské moči s vínem, které se mělo v případě těhotenství okamžitě zakalit.

Jiné páry se naopak snažily těhotenství zabránit, k čemuž měly sloužit speciální amulety a rituály, popřípadě užití velmi primitivní antikoncepce. Jednalo se nejčastěji o předchůdce dnešních prezervativů vyrobených z rybích měchýřů, ovčích střev nebo plátna, setkat se ovšem lze například i s poněkud kuriózním železným pesarem.

Předmětem pověr a předsudků byly také sexuální polohy. Jedinou polohou povolenou katolickou církví ke zplození potomka se stala pozice misionářská, všechny ostatní se řadily mezi nejtěžší hříchy spolu s análním sexem, masturbací, zoofilií, homosexualitou, sexuální aktivitou v postní a sváteční dny a pohlavním stykem s těhotnou.

Amuletem proti šestinedělkám

Snad ještě více než o samotném těhotenství panovaly nejasnosti o době bezprostředně následující, o tak zvaném šestinedělí. Jak známo, velká část žen je v této době nevyzpytatelná a náladová, některé bývají hysterické až agresivní se sklony ublížit sobě či novorozenému dítěti. I zde se proto doporučovalo užití amuletů.

TIP: Jak zplodit syna: Jaké byly zaručené recepty na porození mužského potomka?

Šestinedělkám se v podstatě zakazovalo vycházet z domu a účastnit se jakýchkoliv domácích prací, především dotýkat se potravin, které by znečistily. Nezbývalo jim, než se zdržovat ve vyhrazeném koutě a čekat, až se po skončení lhůty šesti týdnů a podstoupení očistného rituálu v kostele budou moci opět zařadit do běžného života.


Další články v sekci