Místo ultrazvuku pšenice a ječmen: Novověké ženy sázely na pověry i amulety

12.12.2017 - Kristina Popelka

Ve snaze odhalit pohlaví dítěte nebo se vyhnout nechtěnému těhotenství se ženy v minulosti uchylovaly k nejrůznějším metodám

Porodnictví v novověku - Osmnácté století přineslo pro obor porodnictví množství velkých změn. Porodní babky se účastnily přednášek, musely absolvovat praxi v nemocnici, procházely zkouškami před krajským ranhojičem a musely povinně nosit oficiální odznak
Porodnictví v novověku - Osmnácté století přineslo pro obor porodnictví množství velkých změn. Porodní babky se účastnily přednášek, musely absolvovat praxi v nemocnici, procházely zkouškami před krajským ranhojičem a musely povinně nosit oficiální odznak

Reklama

Tabuizovaná a mnoha nejasnostmi zastřená oblast lidské sexuality a reprodukce byla v minulosti předmětem řady pověr. Vždyť také porodní báby, zvané též báby pupkořezné, neměly žádné formální vzdělání. Se svým řemeslem začínaly obvykle ve věku kolem pětatřiceti let, kdy již nastřádaly dostatek znalostí od svých starších kolegyň a dobře se orientovaly v bylinkářství, které tvořilo nedílnou součást jejich profese. 

Místo ultrazvuku pšenice a ječmen

Je nasnadě, že páry, které usilovaly o potomka, se snažily těhotenství detekovat co nejdříve a popřípadě také určit pohlaví plodu. Jednou z metod bylo například kropení zrnek pšenice a ječmene či žita močí gravidní ženy. Pokud vzklíčil ječmen, měla na svět přijít holčička, pokud pšenice, tak chlapec. Nevzešlo-li žádné zrní, neměla žena porodit. Další metodou bylo smíchání ženské moči s vínem, které se mělo v případě těhotenství okamžitě zakalit.

Jiné páry se naopak snažily těhotenství zabránit, k čemuž měly sloužit speciální amulety a rituály, popřípadě užití velmi primitivní antikoncepce. Jednalo se nejčastěji o předchůdce dnešních prezervativů vyrobených z rybích měchýřů, ovčích střev nebo plátna, setkat se ovšem lze například i s poněkud kuriózním železným pesarem. Předmětem pověr a předsudků byly také sexuální polohy. Jedinou polohou povolenou katolickou církví ke zplození potomka se stala pozice misionářská, všechny ostatní se řadily mezi nejtěžší hříchy spolu s análním sexem, masturbací, zoofilií, homosexualitou, sexuální aktivitou v postní a sváteční dny a pohlavním stykem s těhotnou.

Amuletem proti šestinedělkám

Snad ještě více než o samotném těhotenství panovaly nejasnosti o době bezprostředně následující, o tak zvaném šestinedělí. Jak známo, velká část žen je v této době nevyzpytatelná a náladová, některé bývají hysterické až agresivní se sklony ublížit sobě či novorozenému dítěti. I zde se proto doporučovalo užití amuletů. Šestinedělkám se v podstatě zakazovalo vycházet z domu a účastnit se jakýchkoliv domácích prací, především dotýkat se potravin, které by znečistily. Nezbývalo jim, než se zdržovat ve vyhrazeném koutě a čekat, až se po skončení lhůty šesti týdnů a podstoupení očistného rituálu v kostele budou moci opět zařadit do běžného života.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907