Mláďata tapíra čabrakového a jejich skvrnitý plášť neviditelnosti

24.09.2021 - Marek Telička

Tapíři indičtí jsou mezi tapíry obři, ale stejně se musí obávat šelem, a to zvlášť v raném věku. V té době jsou mláďata chráněna díky dočasnému batolecímu „pyžamu“, které jim umožňuje splynout s jejich přirozeným prostředím.

<p>Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.</p>

Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.


Reklama

Tapíra indického (říká se mu též tapír čabrakový, Tapirus indicus) v Indii určitě neuvidíte a neměli byste jej tam možnost spatřit ani v dřívějších dobách. Jeho pojmenování, které se projevuje i v latinském názvu, totiž odkazuje na oblast takzvané Východní Indie, která zahrnuje region jihovýchodní a jižní Asie. Dnes tento druh žije už jen v jižním Vietnamu, jižní Kambodži a Myanmaru, v thajské provincii Tak, v Malajsii a na Sumatře. Jde o největší z pěti současných tapířích druhů a jediný, který žije v Asii. Tito býložraví lichokopytníci dorůstají délky 1,8 až 2,5 metru a hmotnosti mezi 250 a 540 kilogramy. 

TIP: Překvapivá setkání s tapírem: Náruživý plavec z Orinoka

Zatímco dospělí jedinci mají výrazné černo-bílé zbarvení, přičemž bílá barva vytváří dojem sedla nebo přehozené přikrývky (čabraky), malí tapíři připomínají selátka divokých prasat. Bílé pruhy a skvrny na hnědém až černém podkladě se ovšem kolem třetího měsíce věku začínají ztrácet a téměř úplně mizí zhruba v šestém měsíci. Do té doby ovšem slouží jako ideální kamufláž, která výborně imituje povrch země, na nějž škvírami mezi listovím skvrnitě pronikají sluneční paprsky. Nehybně ležící mládě by tak mělo uniknout pozornosti tigrů a levhartů, kteří jsou hlavními predátory tohoto druhu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907