Mladé císařství: Dobová mapa z roku 1806

21.12.2016 - Zdeněk Stachoň, Kateřina Tajovská

Mapa -<p>České země patřily od 16. století do souboru habsburských držav, který se během napoleonských válek oficiálně přetvořil v rakouské císařství</p>
Mapa -

České země patřily od 16. století do souboru habsburských držav, který se během napoleonských válek oficiálně přetvořil v rakouské císařství


Reklama

Mapa znázorňuje západní část rakouského císařství (tedy bez Uher) těsně po jeho vzniku v roce 1806. Autorem mapy byl Josef Max, Freiherr (svobodný pán) von Liechtenstern, narozený roku 1765 ve Vídni jako syn císařského důstojníka. Spoluautorem této mapy byl Ludwig Grafen von Holgarth. Vydalo ji vídeňské nakladatelství Kunst und Industrie Comptoir, které působilo na přelomu 18. a 19. století.

Zajímavosti mapy

Přestože je mapa datována rokem 1806, nejsou zde ještě zaznamenány všechny výše uvedené změny ve státním  uspořádání. Je to zřejmě dáno časovou náročností na vznik nové mapy. Rytecké a následně tiskařské práce trvaly i několik měsíců a mapy tedy často odrážely již zastaralý stav.

V legendě i mapovém poli je v Čechách a na Moravě znázorněno rozdělení podle tehdejších krajských správních celků. Zvláštností je, že ačkoliv v legendě můžeme nalézt i rozdělení slezských krajů, Těšínského (Teschner Kreis) a Opavského kraje (Tropauer Kreis), v mapě jsou zakreslena také Slezská knížectví: knížectví Krnovské (Fürstenth. Jaegerndorf), knížectví Opavské (Fürstenth. Troppau) a tak dále.

Kolorování

Tisk map byl dlouhou dobu pouze jednobarevný a barva byla ručně doplňována do již vytištěné mapy. Tento proces se nazývá kolorování. Mapy s původním vybarvením jsou hodnotnější, a proto velmi často dochází k dodatečnému vybarvování starých map. Na prezentované mapě můžeme nalézt chyby v koloraci hranice mezi územními celky. Jde například o chybně započatý zákres modrou barvou zemské hranice mezi Čechami a Moravou po krajské hranici mezi Znojemským a Jihlavským krajem. Proto se můžeme domnívat, že mapa byla dobarvena dodatečně, patrně někdy v období po první světové válce, aby byla atraktivnější pro sběratele.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 11/2011

  • Zdroj fotografií: Geografický ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907