Mocná síla? Vitamín C pomáhá bojovat proti rakovinám krve

21.08.2017 - Stanislav Mihulka

Injekce velkého množství vitamínu C zpomalují postup leukémie. Ukazují to experimenty na myších

Krev -<p>Rakoviny krve náležejí k těm záludným</p>
Krev -

Rakoviny krve náležejí k těm záludným


Reklama

Vitamín C nezbytně potřebujeme k životu. A ve zvýšeném množství by nám mohl pomoct v boji se záludnými nádory krve, jak zjistili američtí vědci.

Řada typů rakoviny krve, včetně leukemií, obvykle zahrnuje mutaci v genu TET2. Produkt tohoto genu kontroluje dělení kmenových buněk při tvorbě nových krevních buněk. Když tenhle gen zmutuje, je to jako když se autu rozbijí brzdy. Buňky se pak nekontrolovaně množí, což vede ke vzniku rakoviny.

Když pokusné myši se zmutovaným genem TET2 dostaly injekce s velmi velkými dávkami vitamínu C, tak se u nich výrazně zpomalil rozvoj leukémie. Vitamín C totiž podporuje správnou funkci genu TET2.

TIP: Nečekaný pomocník: Virus podporující imunitu v boji proti rakovině jater

Jíst pomeranče ale nestačí. Pacient by jich musel sníst celý náklaďák a stejně by to nefungovalo. Případná léčba lidí bude muset vycházet z injekcí velkého množství vitamínu C přímo do krve.

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Cell

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907