Móda napříč staletími: Co nesmělo dámám chybět v šatníku?

16.06.2018 - Olga Nivnická

Za co ženy v historii nejvíce utrácely? Nebo spíš jejich movití partneři, protože ne vždy mohly ženy disponovat vlastním majetkem. Podívejte se na nejkrásnější „nezbytnosti“ pravé dámy…

<p>Podpatky nosili už staří Římané</p>

Podpatky nosili už staří Římané


Reklama

Ženy a móda patří a vždy patřily k sobě. Ačkoli se garderoba v průběhu dějin proměnila, některé kousky si udržely svou oblibu po celá staletí. 

Pantoflíček

Botu s podpatkem a volnou patou datujeme až do starého Říma, kde „calseus mulleus“ z červené kůže nosili patricijové při speciálních příležitostech. Chodit už se v tom dalo hůř: spíš pomalu a elegantně, dovolit si je tedy mohli jen ti, kteří měli botník plný normálních sandálů. Během 17. století se pantoflíčky začaly šít z hedvábí a brokátu a přesunuly se do budoárů. Nosily je ženy i muži a jejich obliba i zdobnost s každým stoletím vzrůstala!

Něco na drobnosti

Kabelka na nezbytné drobnosti, jak ji známe dnes, existuje vlastně až od poloviny 19. století. Do té doby se k úschově a přenášení cenností a peněz samozřejmě používaly nejrůznější vaky a brašny. I tady platí přímá úměra – čím bohatší dáma, tím dražší a nepraktičtější byla její kabelka. A že se na zdobnosti nešetřilo! 

Předvést své bohatství

Kapuce, čepce a plachetky se ve středověku lišily podle společenské úrovně svých nositelek. Často šlo o přehlídku módních výstřelků a bohatství. V každém případě dámy tolik neriskovaly, když si na kapuci našily cenné kožešiny či drahé kameny – zlodějíčkové si sáhnout na hlavu přece jen tolik netroufli. A paráda byla chráněná i před nešetrnými kolemjdoucími, splašky a blátem z ulice. Tedy vyjma nočníků vylévaných z oken...

TIP: Pražská Coco Chanel: Kde šily největší prvorepublikové hvězdy?

Luxusní špendlík

Princip spínacího špendlíku se objevuje už v době bronzové! Upočátku měly spony funkci ryze praktickou a tedy spojit k sobě dvě části oděvu. Už tehdy šlo o drahou záležitost - bronz, z něhož byly vyráběné, si nemohl dovolit každý. A co teprve zlato! Z doby halštatské nacházíme spony vykládané jantarem, v době laténské se používaly na zkrášlení korály nebo email. „Čistokrevné“ brože se objevují až v 18. a 19. století. Jak poznáte rozdíl? Nemají totiž žádný praktický účel - nespínají šaty, pouze zdobí svou majitelku!

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907