Móda napříč staletími: Co nesmělo dámám chybět v šatníku?

16.06.2018 - Olga Nivnická

Za co ženy v historii nejvíce utrácely? Nebo spíš jejich movití partneři, protože ne vždy mohly ženy disponovat vlastním majetkem. Podívejte se na nejkrásnější „nezbytnosti“ pravé dámy…

<p>Podpatky nosili už staří Římané</p>

Podpatky nosili už staří Římané


Reklama

Ženy a móda patří a vždy patřily k sobě. Ačkoli se garderoba v průběhu dějin proměnila, některé kousky si udržely svou oblibu po celá staletí. 

Pantoflíček

Botu s podpatkem a volnou patou datujeme až do starého Říma, kde „calseus mulleus“ z červené kůže nosili patricijové při speciálních příležitostech. Chodit už se v tom dalo hůř: spíš pomalu a elegantně, dovolit si je tedy mohli jen ti, kteří měli botník plný normálních sandálů. Během 17. století se pantoflíčky začaly šít z hedvábí a brokátu a přesunuly se do budoárů. Nosily je ženy i muži a jejich obliba i zdobnost s každým stoletím vzrůstala!

Něco na drobnosti

Kabelka na nezbytné drobnosti, jak ji známe dnes, existuje vlastně až od poloviny 19. století. Do té doby se k úschově a přenášení cenností a peněz samozřejmě používaly nejrůznější vaky a brašny. I tady platí přímá úměra – čím bohatší dáma, tím dražší a nepraktičtější byla její kabelka. A že se na zdobnosti nešetřilo! 

Předvést své bohatství

Kapuce, čepce a plachetky se ve středověku lišily podle společenské úrovně svých nositelek. Často šlo o přehlídku módních výstřelků a bohatství. V každém případě dámy tolik neriskovaly, když si na kapuci našily cenné kožešiny či drahé kameny – zlodějíčkové si sáhnout na hlavu přece jen tolik netroufli. A paráda byla chráněná i před nešetrnými kolemjdoucími, splašky a blátem z ulice. Tedy vyjma nočníků vylévaných z oken...

TIP: Pražská Coco Chanel: Kde šily největší prvorepublikové hvězdy?

Luxusní špendlík

Princip spínacího špendlíku se objevuje už v době bronzové! Upočátku měly spony funkci ryze praktickou a tedy spojit k sobě dvě části oděvu. Už tehdy šlo o drahou záležitost - bronz, z něhož byly vyráběné, si nemohl dovolit každý. A co teprve zlato! Z doby halštatské nacházíme spony vykládané jantarem, v době laténské se používaly na zkrášlení korály nebo email. „Čistokrevné“ brože se objevují až v 18. a 19. století. Jak poznáte rozdíl? Nemají totiž žádný praktický účel - nespínají šaty, pouze zdobí svou majitelku!

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907