Mohl být kdysi život na Venuši? Simulace říkají, že ano

11.08.2016 - Stanislav Mihulka

Planeta Venuše možná nebývala tak děsivě horká, jako je dnes. Mohl tam být i život?


Reklama

Planeta Venuše je sice velikostí téměř stejná jako Země, jinak je to ale extrémně pekelný svět. Na povrchu Venuše panuje drtivý tlak asi 92násobku pozemského atmosférického tlaku a spalující horko s průměrnou teplotou 464 °C. Nic živého ze Země by tam nepřežilo.

Mezinárodní tým vědců tvrdí, že tomu tak nebývalo vždy. Nasimulovali si podmínky na Venuši miliardy let do minulosti a zjistili, že Venuše docela dobře mohla být natolik přívětivá, že by tam mohl existovat život pozemského typu.

Podle simulací mohlo být zpočátku na Venuši podnebí velmi podobné Zemi, s oblaky, občasným sněžením a mělkými oceány. A takové podnebí mělo na Venuši vydržet o něco déle než 700 milionů let po vzniku Sluneční soustavy.

TIP: Neprodyšná atmosféra Venuše: Skleníkový efekt a pětisetstupňová výheň

Proč se to ale zvrtlo a z Venuše se stal děsivý mrtvý svět? Zmíněné simulace na to neodpověděly, protože zobrazovaly jen první 2 miliardy let po vzniku Venuše. Vědci se domnívají, že by to mohlo mít něco společného s rotací Venuše. Ta je dnes tak pomalá, že Venuše rychleji oběhne Slunce, než se otočí kolem své osy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: NASA



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907