Mohly by se v armádě uplatnit laserové zbraně?

17.08.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Americké námořnictvo v půlce května z paluby USS Portland poprvé odzkoušelo laserovou zbraň schopnou deaktivovat bezpilotní letoun. Ihned se vynořily otázky, zda by se mohla uplatnit v moderním válečnictví, což se aktuálně testuje.

TIP: Laserový systém Light Blade dokáže zastavit vzdušné zápalné útoky

Zmíněný typ je určen k instalaci na obojživelné lodě a tvoří součást řady laserových zbraní, jež hodlá americká armáda brzy nasadit. Námořnictvo prý při plnění svých misí čelí narůstajícímu počtu hrozeb, jako jsou právě drony, ale i zpravodajské, sledovací a průzkumné systémy – a pomocí laserových zbraní se jim chce bránit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907