Mohou existovat jiné formy života než ty, jaké známe ze Země?

06.05.2018 - Michal Švanda

<p>Jak vypadá život na jiných planetách? Kdo ví...</p>

Jak vypadá život na jiných planetách? Kdo ví...


Reklama

Za „život“ v klasickém pojetí považujeme komplexní útvary vykazující známky chování nezávislého na vnějších podmínkách, které se skládají z uhlíkových řetězců a jejichž metabolismus využívá vodu jako rozpouštědlo. Organismy, které označíme za živé, se vyznačují schopností reprodukce, přizpůsobení se okolnímu prostředí, růstu či využívání externích zdrojů energie. Nikde však není řečeno, že podobné definici nevyhoví i jiné formy života, založené na odlišných biochemických pochodech. 

TIP: Nová studie: Inteligentní život ve vesmíru existoval dříve, než vznikl ten náš

Často se spekuluje například o náhradě uhlíku křemíkem. Proti této alternativně ovšem hovoří dva hlavní argumenty: Jednak jsou křemíkové sloučeniny – silany – za běžných podmínek nestabilní a prudce reagují s vodou. Za jiných podmínek s jinými rozpouštědly by však mohly být stabilnější. Křemík je ovšem v zemské kůře mnohem víc zastoupen než uhlík (v poměru atomů asi 925 : 1), a navzdory tomu se na naší planetě křemíkový život nevyvinul. 

V úvahu připadají i jiné kombinace chemických konstituentů a rozpouštědel, nicméně i když jsou uvedené úvahy seriózní, není vůbec jasné, jak by takový život mohl vypadat.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Ufo Blogger

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907