Mohou existovat jiné formy života než ty, jaké známe ze Země?

06.05.2018 - Michal Švanda

<p>Jak vypadá život na jiných planetách? Kdo ví...</p>

Jak vypadá život na jiných planetách? Kdo ví...


Reklama

Za „život“ v klasickém pojetí považujeme komplexní útvary vykazující známky chování nezávislého na vnějších podmínkách, které se skládají z uhlíkových řetězců a jejichž metabolismus využívá vodu jako rozpouštědlo. Organismy, které označíme za živé, se vyznačují schopností reprodukce, přizpůsobení se okolnímu prostředí, růstu či využívání externích zdrojů energie. Nikde však není řečeno, že podobné definici nevyhoví i jiné formy života, založené na odlišných biochemických pochodech. 

TIP: Nová studie: Inteligentní život ve vesmíru existoval dříve, než vznikl ten náš

Často se spekuluje například o náhradě uhlíku křemíkem. Proti této alternativně ovšem hovoří dva hlavní argumenty: Jednak jsou křemíkové sloučeniny – silany – za běžných podmínek nestabilní a prudce reagují s vodou. Za jiných podmínek s jinými rozpouštědly by však mohly být stabilnější. Křemík je ovšem v zemské kůře mnohem víc zastoupen než uhlík (v poměru atomů asi 925 : 1), a navzdory tomu se na naší planetě křemíkový život nevyvinul. 

V úvahu připadají i jiné kombinace chemických konstituentů a rozpouštědel, nicméně i když jsou uvedené úvahy seriózní, není vůbec jasné, jak by takový život mohl vypadat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Ufo Blogger

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907