Mohutný permský predátor Anteosaurus byl překvapivě hbitý stroj na zabíjení

10.03.2021 - Stanislav Mihulka

Pevně stavěný a přitom rychlý půltunový anteosaurus terorizoval ekosystémy jižní Afriky na sklonku prvohor

<p>Dospělí anteosauři dorůstali délky 5 až 6 metrů a vážili přes půl tuny. Lebka anteosaura měřila až 80 centimetrů.</p>

Dospělí anteosauři dorůstali délky 5 až 6 metrů a vážili přes půl tuny. Lebka anteosaura měřila až 80 centimetrů.


Reklama

Před 266 až 260 miliony let, tedy na sklonku permu a celého období prvohor, žil v dnešní jižní Africe starobylý predátor, který svými proporcemi připomínal menšího hrocha. Byl jím Anteosaurus magnificus ze skupiny terapsidů – dorůstal délky 5 až 6 metrů a vážil přes půl tuny. Jeho masivní lebka měřila 80 centimetrů.

Vědci si až doposud mysleli, že robustně stavěný Anteosaurus, s těžkou lebkou a kostmi, byl sice hrůzný dravec, ale zároveň také pomalý a těžkopádný. Podle nové detailní analýzy fosilních nálezů anteosaura, především jeho lebky, kterou provedl tým Juliena Benoita z jihoafrické University of the Witwatersrand, to ale byl mnohem horší protivník.

Mašina na zabíjení

Podle závěrů vědců byl Anteosaurus masivně stavěný a zároveň překvapivě pohyblivý a hbitý. Vlastně i tím připomínal hrochy, kteří jsou navzdory svým proporcím nečekaně rychlí. Na rozdíl od hrochů ale Anteosaurus nebyl obojživelný, žil na souši, kde také pronásledoval svou kořist.

TIP: Zavalití draci s gigantickými hlavami kralovali potravnímu řetězci triasu

Díky doslova smrtící kombinaci těžkého těla s mocnou lebkou, vybavenou děsivými zuby, a vysoké pohyblivosti, byl anteosaurus nepochybně jedním z nejobávanějších vrcholových predátorů své doby. Někteří tehdejší terapsidi používali masivní hlavy v soubojích jako těžká beranidla. Anteosaurus k nim ale podle stavby lebky nepatřil. V soubojích se zřejmě spoléhal na své vražedné zuby.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907