Monumentální srážeč částic LHC v evropském CERNu vyřadila obyčejná kuna

01.05.2016 - Stanislav Mihulka

Jeden drobný savec zastavil provoz nejvýznamnějšího vědeckého experimentu dnešní doby


Reklama

Velký hadronový srážeč LHC je jedním z největších vědeckých experimentů v lidské historii. Stojí v kruhovém tunelu o délce 27 kilometrů, v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Srážejí se v něm částice urychlené téměř na rychlost světla, a energie jejich srážek dosahuje pohádkových hodnot. Toto monumentální zařízení dokázala vyřadit jediná drobná šelma.

TIP: Velký hadronový srážeč před rokem spustili po dlouhé technické přestávce

Kuny mají sklon vyhledávat teplá a suchá místa, a také žvýkat měkké materiály, jako je elektroinstalace. Na zaparkovaných automobilech a dalších vozidlech každoročně způsobí škody za miliony. Před pár dny si kuny připsaly na své konto zatím největší úspěch - podařilo se jim vyřadit Velký hadronový srážeč.

Šelmy se sice nedostaly přímo do srážeče částic, ale jedna z nich vlezla do povrchové stanice LHC, kde zkratovala transformátor. Pro kunu to bylo osudné, a LHC museli vědci na nějaký čas vypnout. Podle odborníků dojde ke zpoždění experimentů v délce několik týdnů. Objevování fyzikálních záhad bude muset počkat.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, CERN

  • Zdroj fotografií: LHC, CERN

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907