Moře u pobřeží Izraele zaplavila ohromná masa medúz. Hrozí nedozírné škody

06.08.2022 - Stanislav Mihulka

Obrovská invaze medúz do Středozemního moře ohrožuje mořské ekosystémy, rybolov, systémy využívající mořskou vodu i turistický ruch


Reklama

V oceánu se občas stává, že se někde objeví hejno medúz, které pak komplikují život místním lidem i turistům. U pobřeží severního Izraele, v okolí přístavu Haifa, je teď ale moře doslova zaplavené obrovským množstvím medúz kořenoústek Rhopilema nomadica. Moře je úplně poseté medúzami, které jsou všude mezi hladinou a mořským dnem, až do hloubky několika stovek metrů.

Podobné „nájezdy“ medúz se u Haify odehrály v letech 2015 a 2017. Letos to ale opravdu stojí za to. Kde se vzalo tak neobvykle veliké množství medúz? Odborníci izraelské agentury Nature and Parks Authority (NPA) se domnívají, že v tom mohou hrát podstatnou roli lidské aktivity, jako je znečištění Středozemního moře, příliš intenzivní rybolov a stoupající teplota kvůli globálnímu oteplování.

Potíže s medúzami

Záplava medúz během letošního léta může mít katastrofické následky pro mořské ekosystémy v širokém okolí Haify, nemluvě o škodách na turismu a místním průmyslu, který je spjatý s oceánem,“ varuje mořská ekoložka Ruthy Yahel z NPA. „Už teď jsou patrné škody na řadě míst. Medúzy připravují o potravu další živočichy, především ryby. Ucpávají pumpy a systémy odsolovacích zařízení, poškozují chladicí systémy elektráren. Znemožňují rybolov i využívání pláží.

TIP: Medúzy a činnost člověka: Čelíme útoku žahavých chapadel?

Web Live Science připomíná, že navzdory zakořeněným radám není dobré léčit popálená místa na těle močí. Takový postup ve skutečnosti popálení často zhorší, protože žahavé buňky, které zůstaly v ráně, vyloučí ještě více jedu. Postižení lidé by měli odstranit zbytky medúzy pokud možno pomocí nástroje a použít na popáleniny něco kyselého, jako například ocet.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907