Mořský šperk: Biologové u Japonska objevili nového mořského koníčka

15.08.2018 - Stanislav Mihulka

U japonského ostrova Hačidžódžima žijí nádherní mořští koníci velcí jako zrnko rýže

<p>Nově objevený koníček má maskování, které se skvěle hodí pro skály porostlé řasami.</p>

Nově objevený koníček má maskování, které se skvěle hodí pro skály porostlé řasami.


Reklama

Mělčiny kolem malého, ale trvale osídleného vulkanického ostrova Hačidžódžima, který leží v souostroví Izu, asi 300 km jižně od Tokia, vydaly potápěčům nový druh mořského koníčka. Vědci jej pokřtili Hippocampus japapigu, což by bylo možné volně přeložit jako „koníček japonské prasátko“. Nový koníček se sice nechová jako čuník, místním potápěčům ale tvarem těla připomíná malá selátka.

Nově objevený koníček je skutečně miniaturní. Dospělí koníčci jsou velcí asi jako zrno rýže. Jejich barvy nejsou oslnivé, ale svůj účel plní dokonale. Fungují totiž jako maskování za kousky chaluh či řas, kterých je v mělkém moři požehnaně. Není divu, že tito koníčci tak dlouho odolávali zvědavým lidským zrakům.

TIP: Nový druh extravagantních řasovníků objeven u Austrálie

Koníčci obývají u ostrova Hačidžódžima pro ně poněkud nezvyklé prostředí. Mělčiny v těchto místech mají totiž během roku proměnlivou teplotu, a to koníčci jiných druhů nemají rádi. Neobvyklé je i to, že zde koníčci žijí v hloubce kolem 10 metrů. Většina těchto podivuhodných rybek totiž preferuje mnohem hlubší vody.

Reklama

  • Zdroj textu:

    National Geographic, ZooKeys

  • Zdroj fotografií: Richard Smith

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907