Mořský šperk: Biologové u Japonska objevili nového mořského koníčka

U japonského ostrova Hačidžódžima žijí nádherní mořští koníci velcí jako zrnko rýže

15.08.2018 - Stanislav MihulkaMělčiny kolem malého, ale trvale osídleného vulkanického ostrova Hačidžódžima, který leží v souostroví Izu, asi 300 km jižně od Tokia, vydaly potápěčům nový druh mořského koníčka. Vědci jej pokřtili Hippocampus japapigu, což by bylo možné volně přeložit jako „koníček japonské prasátko“. Nový koníček se sice nechová jako čuník, místním potápěčům ale tvarem těla připomíná malá selátka.

Nově objevený koníček je skutečně miniaturní. Dospělí koníčci jsou velcí asi jako zrno rýže. Jejich barvy nejsou oslnivé, ale svůj účel plní dokonale. Fungují totiž jako maskování za kousky chaluh či řas, kterých je v mělkém moři požehnaně. Není divu, že tito koníčci tak dlouho odolávali zvědavým lidským zrakům.

TIP: Nový druh extravagantních řasovníků objeven u Austrálie

Koníčci obývají u ostrova Hačidžódžima pro ně poněkud nezvyklé prostředí. Mělčiny v těchto místech mají totiž během roku proměnlivou teplotu, a to koníčci jiných druhů nemají rádi. Neobvyklé je i to, že zde koníčci žijí v hloubce kolem 10 metrů. Většina těchto podivuhodných rybek totiž preferuje mnohem hlubší vody.

  • Zdroj textu

    National Geographic, ZooKeys

  • Zdroj fotografií

    Richard Smith


Další články v sekci