Mořský šperk: Biologové u Japonska objevili nového mořského koníčka

15.08.2018 - Stanislav Mihulka

U japonského ostrova Hačidžódžima žijí nádherní mořští koníci velcí jako zrnko rýže

<p>Nově objevený koníček má maskování, které se skvěle hodí pro skály porostlé řasami.</p>

Nově objevený koníček má maskování, které se skvěle hodí pro skály porostlé řasami.


Reklama

Mělčiny kolem malého, ale trvale osídleného vulkanického ostrova Hačidžódžima, který leží v souostroví Izu, asi 300 km jižně od Tokia, vydaly potápěčům nový druh mořského koníčka. Vědci jej pokřtili Hippocampus japapigu, což by bylo možné volně přeložit jako „koníček japonské prasátko“. Nový koníček se sice nechová jako čuník, místním potápěčům ale tvarem těla připomíná malá selátka.

Nově objevený koníček je skutečně miniaturní. Dospělí koníčci jsou velcí asi jako zrno rýže. Jejich barvy nejsou oslnivé, ale svůj účel plní dokonale. Fungují totiž jako maskování za kousky chaluh či řas, kterých je v mělkém moři požehnaně. Není divu, že tito koníčci tak dlouho odolávali zvědavým lidským zrakům.

TIP: Nový druh extravagantních řasovníků objeven u Austrálie

Koníčci obývají u ostrova Hačidžódžima pro ně poněkud nezvyklé prostředí. Mělčiny v těchto místech mají totiž během roku proměnlivou teplotu, a to koníčci jiných druhů nemají rádi. Neobvyklé je i to, že zde koníčci žijí v hloubce kolem 10 metrů. Většina těchto podivuhodných rybek totiž preferuje mnohem hlubší vody.

Reklama

  • Zdroj textu:

    National Geographic, ZooKeys

  • Zdroj fotografií: Richard SmithDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907