Moudrost země svatého Patrika: Irové mají přísloví na všechno

31.07.2019 - David Bimka

Když dojde na přísloví, asi málokterý národ předčí Irčany v jejich počtu, rozmanitosti, moudrosti, trefnosti a často – nebojme se to říci – švihlosti


Reklama

Přísloví jsou jako sudy s vínem – dáte do nich něco dobrého, co jste museli tvrdě vydřít a ono to pár věků zraje. Když je někdo za čas otevře, dopřeje si doušek, který ho postaví na nohy, nebo mu osvítí hlavu. Ovšem pokud to přežene, sváže mu lahodný mok nohy i jazyk. Protože s příslovími je to jako se vším v životě – dobrého pomálu. Jinak člověk taky může skončit jako legendární teta Kateřina z románu Saturnin. 

Z hloubi věků

Mezi lidovými moudrostmi se občas vyskytne perla tak trochu z jiného světa, která poeticky odkazuje k dávno minulým časům. „Mrtví příběhy nevypráví, ale v márnici se naučíš spousty věcí.“ Mrazí v zádech? A co teprve tohle: „V hrobce každého náčelníka je schovaný hrnec zlata, jenže ten hlídají kočky a víly.“ Že by to byla promluva do duší vykradačům hrobů? 

Pokud ano, je lepší se s takovými nezahazovat, protože se jeden z jejich vlivu tak lehce nevyvlékne: „Když spíš se psy, probudíš se s blechami.“ Na oslavování poctivosti mají Irové nekonečně mnoho rčení, což podobně jako u našince nejspíše znamená, že je jí třeba připomínat víc, než je zdrávo. Jak to ovšem bývá, mají taková přísloví sklon být spíše nudná. 

Lepší to je s těmi, které vybízejí k činnosti. „Nikdy nepooráš pole tím, že ho budeš obracet v hlavě,“ zní pádné rčení, které dobře doplňuje fakt, že „se nenaučíš plavat doma na zemi v kuchyni.“ 

Lidské vlastnosti jsou vůbec oblíbené téma. „Nikdo ještě nerozdělal oheň, aniž by se dva u toho nepohádali,“ praví přísloví s mimořádným vhledem, o jehož pravdivosti svědčí celé irské dějiny. 

Všechna manželství jsou šťastná

Sladkost manželského života samozřejmě příslovím uniknout nemohla. Takže „Jestli chceš ocenění, umři. Jestli chceš obviňování, ožeň se.“ Na mladickou pomatenost smyslů zase funguje jako studená sprcha rčení, že „Krása vodu v konvi neuvaří.“ Na opačném konci spektra je zase ironické: „Všechna manželství jsou šťastná - jen společné snídaně můžou za všechny trable.“ K dobrému životu je ale potřeba víc, než jen nadhled ve vztahu. K poklidu vybízí například: „Čas a trpělivost dovedly šneky do Jeruzaléma,“ nebo všeříkající „Bůh je dobrý, ale nikdy netancuj v malé loďce.“

TIP: Sociální experiment: Dá se žít podle doslovného výkladu Bible?

A když už všechno selže, ještě pořád je po ruce flaška dobré irské whisky. Protože „Je to první kapka, která tě zničí, takže ta poslední už nemůže víc uškodit.“ Což dobře souzní s tím, že „Když už se chceš utopit, nač se mučit v mělké vodě.“ 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907