Mrakodrapy budoucnosti: Budou mít vysouvací balkony a vyčistí vzduch

16.01.2017 - Zuzana Rychlá

Jak budou vypadat mrakodrapy v roce 2062? Budou umět čistit vzduch a nabídnou výsuvné balkony


Reklama

Technologická společnost Arconic vzdala hold kresleným hrdinům a představila svou vizi mrakodrapů budoucnosti. V projektu nazvaném „Jetsons“, odkazujícím na „vesmírné Flintstoneovi“ z 60. let, představila 4,8 kilometru vysoký mrakodrap, který díky speciální technologii bude umět čistit vzduch

Přestože návrh částečně pracuje s technologiemi a postupy, které jsou zatím ve stadiu teoretických úvah, nemá jít o žádnou sci-fi fantasmagorii. Speciální povrchová úprava požírající smog ostatně již existuje – jmenuje se EcoClean a jde o nátěr využívající vlastností světla, vodní páry a chemikálií, který umožňuje rozkládat okolní vzduch a zbavovat jej nečistot pomocí volných radikálů. Mrakodrap má být také vybaven systémem hybridních oken, které se v případě potřeby během pouhé minuty přetransformují v jakýsi výsuvný balkon.

Určující technologií budoucnosti bude podle inženýrů Arconic 3D tisk a nové materiály z 3D tiskáren budou také hlavní stavební surovinou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Arconic

  • Zdroj fotografií: Arconic

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907