Mráz v pekle: Na Merkuru je možná mnohem víc ledu, než jsme tušili

26.09.2017 - Stanislav Mihulka

Nejenom že je na severním pólu jinak pořádně rozpáleného Merkuru led. Nejspíš ho tam je docela hodně

Merkur -<p>Na severním pólu planety Merkur je led, možná spousta ledu</p>
Merkur -

Na severním pólu planety Merkur je led, možná spousta ledu


Reklama

Sluneční soustava nás nepřestává překvapovat. Například jenom málokdo by hádal, že na rozpálené planetě Merkur bude vodní led. On tam přitom je a podle nového výzkumu ho tam může být ještě mnohem více, než jsme si mysleli.

Vědci americké Brownovy univerzity objevili tři nové oblasti na povrchu Merkuru, což jsou tři krátery u severního pólu planety, v nichž je spousta vodního ledu. Domnívají se, že na Merkuru může být ještě mnohem více ledu, protože uniká naší pozornost na řadě méně nápadných míst.

Led na severním pólu Merkuru

Merkur je ze všech planet Sluneční soustavy nejblíže Slunci. Během dne dosahuje teplota povrchu Merkuru teploty kolem 427 °C. Ač je to neuvěřitelné, přesto se tam najdou místa, například kolem severního pólu planety, kde se dlouhodobě udrží led.

TIP: Sonda Messenger: První a zatím poslední, která zevrubně zkoumala planetu Merkur

První důkazy o možné existenci ledu na pekelné planetě přinesly pozemní teleskopy, které odhalily oblasti s povrchem, který nápadně odráží záření. Jejich pozorování pak definitivně potvrdila americká sonda MESSENGER, která odhalila na severní pólu Merkuru zásoby vodního ledu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Brown University, Geophysical Research Letters

  • Zdroj fotografií: messenger.jhuapl.edu

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907